گروت چیست و نحوه استفاده از آن

گروت چیست و نحوه استفاده از آن

بسیاری از افراد نمی‌دانند گروت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است. به همین دلیل در این متن به توضیحاتی درباره این ماده و چگونگی استفاده از آن خواهیم پرداخت.

گروت یکی از ترکیب‌های سیمان و ماسه است و که از حالت چسبنده دارند و شما می‌تواند از آن به عنوان یک ملات در صنعت ساختمان‌سازی استفاده کنید. کاربرد های این ماده برای مکان های است که نیاز به مقاومت بسیار بالا، ترمیم کردن ترک‌های عمیق سازه و زیر سازی تجهیزات سنگین دارد. برای خرید گروت شما می توانید با کارشناسان ما در گروه خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی هانی تماس بگیرید.

پخش مصالح ساختمانی هانی

کاربرد گروت چیست؟

کاربرد این ماده استفاده در صنعت ساختمان سازی و صنعت برای سازه های متفاوت مانند زیر صفحه ستون ها، نصب و راه اندازی ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، ریل ها، حایل ها و… است. استفاده از این ماده در سازه‌های نامبرده باعث می‌شود که مقاومت آنها تا حد بالا افزایش پیدا کند. به هیچ عنوان دچار ترک خوردگی یا ریزش سازه نشوند.

همچنین این ماده می‌تواند برای خنثی کردن بار سنگین وارد بر سطح، نیروی وارد شده را به سطح زیرین کار منتقل کند. از این رو بار سنگینی را از روی سطح بردارد.برای مثال در ساختمان‌ها، در زیر صفحه ستون، برای کاهش نیرو و فشاری که ستون ها وارد می‌کنند. می‌تواند باعث آسیب به ما نباشد از این ماده استفاده شده تا نیرو به فونداسیون انتقال پیدا کند.

عکس‌های دیگر این ماده می توانیم به بعد از نصب کاشی‌ها، سرامیک‌ها بر روی کف زمین های مسکونی، حمام و سرویس بهداشتی، دیوار ها، کانتر و پیشخوان هاو…. اشاره داشته باشیم.

عملکرد ترکیبی این ماده

برای اینکه مقاومت سازه‌ها بالا باشد علاوه بر بهره مندی از این ماده باید از آب بندی در کاشی ها و سرامیک ها نیز استفاده کنیم. برای مثال در نصب کاشی و سرامیک روی زمین‌های مسکونی باید قبل از خشک شدن. این ماده اقدام به آب بندی کاشی و سرامیک‌ها کنیم تا تمامی درزهای زمین با استفاده از این مواد پوشیده شود.

بسیاری از افراد به دلیل زمان بالای درزگیری از آب بندی استفاده نمی‌کنند. در صورتی که این زمان بسیار زیاد نیز تنها حدود ۳۰ دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت. درصورتی که شما از ماده های سیمانی دارای انبساط استفاده کنید.

کاربرد گروت

زمان جرای پروژه حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت تعیین می‌شود. دقت داشته باشید،به هیچ عنوان زمان اجرای پروژه با این ماده کاربردی کمتر از نیم ساعت یا در حدود نیم ساعت نباید باشد. زیرا باعث می‌شود انبساط ماده تا حد زیادی کاهش یابد و با مشکل در فرایند نصب روبرو خواهید شد.

نمونه های از کاربرد گروت

 

کارخانه جات

 این ماده در  کارخانه‌جاتی مانند کارخانه ماشین آلات موتوری، در ژنراتورها. پمپ‌ها، انواع ریل، جرثقیل ها و… برای نصب دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صنعت ساختمان سازی

همانطور که گفته شد یکی از کاربردهای اصلی این ماده در  صنعت ساختمان سازی است. برای مثال می‌توانیم به نصب ستون‌های پیش ساخته بتنی و فولادی، اتصالات، پی ها، اطراف کانال لوله کشی و سایر اجزا اشاره داشته باشیم.

بتن ها

آیا تا بحال دیده اید بتن‌ها بدون چسب در یک مکان استفاده شوند؟ استفاده از این ماده به همراه بتن باعث جلوگیری از ایجاد ترک و تعمیر سازه می‌شود.

پایه گارد

یکی از کاربردهای اصلی گروت استفاده در پایه گاردهای محافظ دست انداز، تیرهای راهنمای و رانندگی، برینگ پل‌ها و… است.

انواع گروت‌ها

گروت چیست و نحوه استفاده از آن دارای مدل های مختلفی در بازار هستند اما از بهترین نمونه های موجود میتوانیم به سه نوع آن که بسیار پرکاربرد و شناخته شده هستند. اشاره داشته باشیم.این سه مدل معروف عبارتند از:

  • نوع پلیمری
  • نوع اپوکسی
  • نوع سیمانی منبسط شونده

آشنایی بیشتر با هر کدام از نمونه‌های نامبرده نحوه استفاده از آنها در ادامه با ما همراه باشید.

فروش گروت

مدل پلیمری

این نمونه به عنوان نوعی ماده و ترکیب سیمانی است که با مواد پلیمری مختلف تشکیل دهنده گروت می‌باشد. قابل ذکر است که مواد تشکیل دهنده در این نمونه، رزین پلیمری و مخلوط سیمان است که باعث می‌شود ماده مقاومت بسیار زیادی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اهمیت پودر سنگ جوشقان در صنعت ساختمان

به صورت ظاهری این ماده از مخلوط سیمان دارای دانه بندی های ویژه با ماسه سیلیسی شکری است. به همین دلیل باعث می‌شود، روان کنندگی مدل پلیمری برای عملکرد بالا باشد.

قابل ذکر است که در بین نمونه‌های این ماده به دلیل ویژگی هایی که بیان شد. مدلهای پلیمری یکی از پرکاربردترین انواع گروت در ساخت و سازها می‌باشدو سهم قابل توجهی از فروش بازاری را دریافت کرده است.

مدل اپوکسی

مدل اپوکسی در بین گروت‌های موجود در بازار یک ترکیب دو جزئی یا سه جزئی است و یکی از مواد بسیار مستحکم صنعتی شناخته می‌شود. بسیاری از افراد این مدل را ترکیب دو مایع مصنوعی شبیه به چسب اپوکسی معرفی می‌کنند. اما به همراه این دو مایع مصنوعی، مقداری تعیین شده ای ماسه برای ایجاد سخت شوندگی ماده به آنها اضافه می‌شود.

قابل ذکر است که هزینه تولید این مدل نسبت به مدل‌های دیگر بیشتر بوده و از آن برای نصب دستگاه های صنعتی استفاده می شود. زیرا استحکام دوام بالای آن باعث می‌شود برای شرایط و مکان‌هایی که قرار است بار زیادی بر آن اعمال شود، بهترین انتخاب باشد.

مطلب پیشنهادی: کاربرد انواع تیغه سفال در ساختمان سازی

مدل سیمانی

مدل سیمانی محبوب ترین نمونه از این ماده در بازار است. که از آن به عنوان ملات مورد استفاده برای نصب کاشی و سرامیک و امور مربوط به نگهداری و تعمیرات منزل استفاده می‌شود.

انواع گروت ها

نحوه استفاده از گروت‌ها

ویژگی‌های متنوع ملات باعث شده است تا استفاده از آن راحت باشد برای آن کار تنها کافی است مواد را آماده کنید و آن روان کنید.سپس برای پر کردن حفره های عمیق یا باریک از آن به عنوان نوعی مصدود کننده استفاده کنید و زمان کافی برای خشک شدن آن ارائه دهید.

پس از اینکه به صورت کامل خشک شود علاوه بر این که موادی که با آن ارتباط داشتند به صورت کامل به آن چسبیده می‌شوند شما با نفوذ ناپذیری کامل در سازه خود روبرو خواهید شد.

نکات نحوه استفاده

گروت چیست و نحوه استفاده از آن: بسیاری از افراد تصور دارند که استفاده از این ماده بسیار سخت می‌باشد. در صورتیکه شما برای استفاده از آن تنها باید چهار نکته را مد نظر داشته باشید.

انتخاب بهترین مدل و مناسب با کاربرد مورد نظر شما

عمل‌آوری و بهترین مراقبت از ماده در زمان استفاده

آماده کردن بستر مناسب برای کار

اجرای کامل قالب بند

به مطالعه ادامه دهید: استفاده از آجر فشاری در دکوراسیون منازل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *