گروت ریزی زیر صفحه ستون

گروت ریزی زیر صفحه ستون

گروت ریزی زیر صفحه ستون: در حقیقت بهتر است قبل از آن که با گروت ریزی زیر صفحه ستون آشنایی پیدا کنید به این نکته دقت داشته باشید که گروت در حقیقت از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های مختلف تشکیل شده است.

این ماده دارای کاربردهای بسیار مختلفی می‌باشد به‌عنوان‌مثال می‌توان به پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ، لایه‌لایه شدن و یا خرد شدن اشاره کرد.

در حوزه کاربردی می‌توان گروت را با ملات یکی دانست. از دیگر کاربردهایی که این ماده دارد استفاده از آن در زیر صفحه ستون‌ها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل‌ها، بلت‌ها، ریل‌ها و حایل‌ها می‌باشد.

از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که استفاده از گروت به همراه دارد می‌توان به این اشاره کرد که این ماده در هر جایی که ریخته شود آن محل را به صورت کامل پر خواهد کرد.

پخش مصالح ساختمانی هانی

انواع گروت

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم گروت دارای کاربردهای بسیار متنوعی است، کاربردهای گسترده این ماده به دلیل مزیت اصلی آن یعنی پر شدن کامل محل گروت ریزی می‌باشد. این امر نیز به دلیل خاصیت منبسط شونده در این ماده است. گروت دارای انواع مختلفی است که به صورت کلی به دو دسته گروت پایه سیمان و گروت پایه اپوکسی اشاره کرد.

گروت پایه سیمانی

گروتی که بر پایه سیمان تولید می‌شوند دارای حالت و شکلی پودری می‌باشد، این ماده با اضافه شدن مقدار مناسب آب برای مصرف آماده است. برخی از ترکیباتی که در این ماده می‌توانید مشاهده کنید می‌توان به سیمان هیدراته، سنگ دانه با دانه بندی مشخص و مواد افزودنی اشاره کرد.

مشخصات فنی که برای گروت بر پایه سیمان می‌توان بیان کرد به این صورت است که این دسته از گروت‌ ها دارای حالتی خمیری و سفت هستند، استفاده از این محصول در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. به‌عنوان مثال می‌توان از این ماده برای انتقال بارهای فشاری استاتیکی بزرگ و برای انتقال بارهای ضربه‌ای و دینامیکی استفاده کرد.

گروت پایه اپوکسی

گروت‌ هایی که بر پایه اپوکسی تولید می‌شوند معمولاً در ترکیبات خود از دو جز اصلی یعنی اپوکسی و سنگ دانه خشک دارند. برخی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که این ماده دارد می‌توان به مقاومت و چسبندگی بالای آن اشاره کرد. علاوه بر این موضوع این محصول در برابر حمله‌ای شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

برای خرید یکی از با کیفت ترین پودر سنگ های بازار که پودر سنگ جوشقان است می توانید از وب سایت پرتلند آن را خریداری کنید.

ویژگی‌های اصلی گروت

برخی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان برای کلیه انواع گروت بیان کرد به شرح زیر است:

 • در حالت معمول باید گروت حالتی جاری و قوام یافته داشته باشد،
 • گروت‌هایی که دارای استاندارد و کیفیت بالایی هستند به هیچ عنوان دچار جداشدگی آب و سنگ دانه‌های آن نخواهد شد.
 • ته نشین نیز نخواهند شد.
 • گروت استاندارد دارای توان نگهداری آب ملات بتنی و سیمان را دارد
 • گروت‌هایی که دارای کیفیت بالایی هستند در کمترین زمان ممکن مقاومت مطلوبی را به دست خواهند آورد.

ویژگی های اصلی گروت

گروت ریزی به روش ثقلی

گروت ریزی زیر صفحه ستون به روش ثقلی از روش‌هایی دیگر گروت ریزی می‌توان به روش ثقلی اشاره کرد، این روش معمولاً برای صفحه‌هایی که دارای پایه کوچک هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این روش برای پایه‌هایی که بزرگ‌تر از 1.20 هستند مجاز نمی‌باشد. علاوه بر این موضوع از روش گروت ریزی ثقلی به دلیل محدودیت‌های مختلف برای صفحه‌های فلزی پایه ستون‌های ساختمان و تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که گروت ریزی به این روش نیازمند به ایجاد یک هد فشار ثقلی در یک سمت صفحه است. تا گروت ریزی از سوی دیگر انجام شود، الزامی شمرده شده است. این روش قالب‌ها باید حداقل 25 میلی متر بلندتر از ضخامت گروت در نظر گرفته شوند.

نکات در روش گروت ثقلی

در هنگام استفاده از روش گروت ریزی ثقلی باید برخی از نکات را نیز در نظر داشته باشید:

 • گروت باید تنها از یک سمت پایه به داخل ریخته شود. این امر باعث می‌شود. که در هنگام گروت ریزی بالا آمدن گروت از سمت دیگر صفحه به صورت یکنواخت و بدون تغییر در آهنگ صورت گیرد.
 • هر نوع تغییر در آهنگ گروت ریزی باعث ایجاد ناهماهنگی، فرو ریزش ناگهانی، محبوس شدن هوا در گروت و… را به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: فروش تیغه سفال با بهترین قیمت

 • گروت ریزی از یک سمت شروع می‌شود و تا جایی ادامه پیدا خواهد کرد که ماده از سمت دیگر صفحه بالا آید. بعد از آن محل گروت ریزی به آرامی و به صورت یکنواخت در طول باکس جا به جا خواهد شد تا تمامی سطح زیرین پر شود.

نکات در روش گروت ثقلی

گروت ریزی با پمپ (تزریق گروت)

از دیگر روش‌های گروت ریزی می‌توان به گروت ریزی با پمپ اشاره کرد. این روش به این صورت است. که گروت‌ها با یک فشار یکنواخت و به صورت متداول از یک سوراخ در انتهای صفحه به داخل فضا بین صفحه پایه و فونداسیون تزریق خواهند شد. صفحه پایه که دارای ابعاد بالاتر از 1.20 متر است.

بیشتر بخوانید: ویژگی های پودر سنگ جوشقان

تزریق گروت با استفاده از سوراخ نزدیک به انتها انجام خواهد شد و تا خروج گروت از سوراخ مجاور این روند ادامه خواهد داشت. بعد از آن که گروت به سوراخ مجاور تزریق شد. این روند تا رسیدن به سوراخ خروجی انتهایی صفحه دوباره تکرار می‌شود. این روش دارای کاربردهای مختلفی مانند استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی و صنایع دیگر می‌باشد.

مزایای گروت ریزی با پمپ

 از اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از گروت ریزی به روش پمپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش هیچ گونه نگرانی در خصوص محبوس شدن هوا در گروت وجود نخواهد داشت
 • در روش گروت ریزی با استفاده از پمپ نیازی به افزایش ضخامت 25 میلی متر گروت برعکس گروت ریزی به روش ثقلی وجود نخواهد داشت
 • در این روش می‌توان حداقل ضخامت گروت بیشترین مقاومت را به دست آورد.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از گروت

مزایای گروت ریزی با پمپ

نگهداری از گروت

بعد از آن که گروت ریزی به روش‌های مختلف انجام شد نوبت به نگهداری و محافظت از گروت‌ها می‌رسد. این نگهداری برای جلوگیری از دست دادن رطوبت قابل ملاحظه و قرار گرفتن در معرض حرارت شدید می‌باشد.

رطوبت بر روی سطح گروت‌ها باید به مدت 7 روز استمرار داشته باشد. علاوه بر این موضوع باید به این نکته توجه داشته باشید که بعد از گروت ریزی باید دمای تعادل و مناسبی که مهندس آن را پیشنهاد داده است. سازنده باشد و این شرایط باید تا زمان گیرش گروت ادامه داشته باشد.

 در فصل‌ های سرما گرم نگه داشتن گروت‌ها برای تکمیل واکنش هیدراسیون یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکاتی است. که باید به آن توجه داشته باشید.

دمای گروت در هوای سرد باید حداقل 3 روز برابر با 10 درجه سانتی گراد نگه داشته شود. این در حالی است که نگهداری گروت در هوای گرم باید حداقل 3 روز کمتر از 38 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

به مطالعه ادامه دهید: ویژگی های تیغه سفال با کیفیت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *