کاربرد و موارد استفاده پودر سنگ جوشقان

کاربرد و موارد استفاده پودر سنگ جوشقان

در این مقاله قصد داریم تا درباره کاربرد و موارد استفاده پودر سنگ جوشقان صحبت کنیم با ما همراه باشید. خاک سنگ یا پودر سنگ همان گونه که از اسم آن پیداست از پودر و آسیاب شدن سنگ‌های و کانی‌های موجود در طبیعت به دست می‌آید. این پودر شدن سنگ‌ها یا بوسیله طبیعت اعمال می‌گردد. یا در کارگاه‌های پودر سنگ‌سازی توسط ابزار آلات صنعتی تولید می‌شود. برای خرید پودر سنگ جوشقان شما می توانید به وب سایت پخش مصالح ساختمانی هانی مراجعه کنید.

پخش مصالح ساختمانی هانی

پودر سنگ چیست

پودر سنگ جوشقان از نوعی سنگ از جنس کربنات کلسیم موجود در شهر جوشقان استان اصفهان به دست می‌آید. به جهت کیفیت بالا، رنگ سفید آن، چسبندگی و استحکام بالا و همینطور خواص ضد آبی که دارد دارای کاربرد‌های مورد استفاده بسیار زیادی می‌باشد.

سنگ جوشقان در دسته سنگ‌های رسوبی نزدیک به مرمریت گروه‌بندی می‌گردد. وزن حجمی آن ۲. ۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد. دارای جذب آب ۳ درصد و حدود ۳۴ درصد در مقابل سایش مقاومت است. همچنین خاک سنگ از پودر سنگ زبرتر می‌باشد و دانه درشت‌تری دارد.

ویژگی‌های پودر سنگ جوشقان

همانطور که می‌دانید پودر سنگ جوشقان یکی از بهترین پودر‌های موجود برای صنعت و ساختمان‌سازی است. از ویژگی‌های این سنگ می‌توانیم به سطح بسیارسفید و براق، ماندگاری رنگی و ظاهری، چسبندگی زیاد. مقاومت و استحکام بالا بعداز خشک شدن، ادغام‌پذیری عالی با مصالح ساختمانی دیگر نظیر سیمان سفید. خاصیت ضد آب، مقاومت زیاد در برابر ترک خوردن، مقاومتدر برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاوم. عدم نیاز به الک دوباره برای به کار‌گیری و… اشاره داشته باشیم.

کاربرد‌های سنگ جوشقان

با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و مزایای پودر سنگ جوشقان از جمله استحکام بالا، رنگ سفید. افزایش مقاومت سایر مصالح ساختمانی و داشتن ظاهری یکدست. این محصول در زمینه‌های مختلفی از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

افزودن به بتن

افزودن پودر سنگ جوشقان به بتن باعث افزایش مقاومت آن، کاهش هزینه‌ها و کاهش احتمال ترک خوردن بتن می‌شود. بنابراین از این پودر سنگ در تهیه و تولید بتن نیز استفاده می‌شود.

ترکیب با سیمان سفید

از ترکیب یک به یک این پودر سنگ با سیمان سفید برای ساخت دوغاب مورد استفاده در روکش نما. سرامیک کف ساختمان و حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. زیرا این محصول ضد آب بوده و مقاومت خوبی در برابر سایش دارد.
از ترکیبات تشکیل دهنده سیمان و سیمان سفید می‌توان به سنگ آهک و کربنات کلسیم اشاره کرد. در نتیجه می‌توان به کاربرد‌های دیگر این محصول در صنعت سیمان اشاره کرد.

صنعت کشاورزی

علاوه بر این، پودر سنگ‌های جوشقان نیز می‌تواند در صنعت کشاورزی استفاده شود. چون این ماده باعث تقویت خاک، سم زدایی زمین‌های کشاورزی، تقویت گیاهان و کود دهی به آن‌ها می‌شود.

خوراک دام و پرندگان

از این پودر سنگ در زمینه خوراک دام و طیور نیز استفاده می‌شود. و در این زمینه نسبت به مواد دیگر بسیار پرکاربرد است.

صنعت مواد غذایی

جالب است بدانید که از این محصول در زمینه مواد غذایی برای تولید نوشیدنی نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال در تولید نوشابه برای تولید دی اکسید کربن و همچنین در تولید آب انگور استفاده می‌شود.

ویژگی_های پودر سنگ جوشقان

ساخت سنگفرش‌ها

پودر سنگ جوشقان به دلیل چسبندگی زیاد برای سنگفرش خیابان‌ها و سنگفرش ساختمان‌ها نیز استفاده می‌شود. استحکام سازه را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کاربرد انواع شن و ماسه

ساخت آثار هنری

از این محصول برای خلق آثار هنری مانند مجسمه‌سازی نیز استفاده می‌شود. زیرا ملات بکار رفته در ساخت مجسمه پس از مخلوط شدن با پودر سنگ ترک نخواهد خورد و این امر دوام اثر ایجاد شده را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

صنعت داروسازی

این پودر مانند پودر کربنات کلسیم در صنعت داروسازی برای ساخت و تولید دارو‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معادن زغال سنگ

پودر سنگ جوشان نیز در معادن زغال سنگ استفاده می‌شود. زیرا با جذب انرژی گرمایی و تشعشعات انرژی، میزان پیش گرم شدن ذرات زغال نسوخته در برابر شعله را کاهش می‌دهد که از انفجار ذرات زغال سنگ جلوگیری می‌کند.

مطلب پیشنهادی: معرفی جامع انواع تیغه سفال

نما‌های سیمانی

از جمله کاربرد‌های پودر سنگ کاستیک می‌توان به استفاده در نمای سیمانی شسته اشاره کرد. این محصول به دلیل کیفیت بالا، سفیدی، درخشندگی و یکنواختی، در ایجاد ظاهری شسته مورد توجه سیمان کاران قرار گرفته است.

در این زمینه از ملات مخلوط پودر جوشان، سنگ‌های دانه‌بندی شده و سیمان سفید استفاده می‌شود. پس از اتمام کار با آب شسته می‌شود تا سنگدانه‌ها نمایان شود.

آیا میدانستید که در استفاده از سنگ جوشقان باید به نکات ایمنی توجه داشته باشید

کاربرد و موارد استفاده پودر سنگ جوشقان: این محصول از سنگ جوشقان تولید می‌شود که خود نوعی مرمر آهکی محسوب است. به همین دلیل می‌تواند آسیب زننده به سلامتی انسان باشد. در این قسمت برخی از نکات ایمنی و احتیاط‌های لازم به اختصار در مورد این محصول ذکر شده است.

بیشتر بخوانید: مراحل ساخت تیغه سفال

نکات استفاده از سنگ جوشقان

سنگ آهک یک عامل خطر برای سلامت انسان نیست. اما می‌توان ذرات کوچکی به نام پودر سنگ از دانه‌های سنگ آهک تحت نیرو‌های طبیعی و مکانیکی تولید کرد که حاوی سیلیس کریستالی قابل استنشاق است. این ذرات ممکن است کمتر از ۱۰ میکرومتر قطر داشته باشند. استنشاق مکرر و طولانی سیلیس کریستالی (quaters) منجر به آسیب ریه و ایجاد سرطان ریه می‌شود.
علائم آلودگی با سنگ جوشقان درحال جوش:
علائم چشم: درد، اشک ریزش، قرمزی علائم
پوستی: مالش و قرمزی پوست
علائم تنفسی:
تحریک مجاری تنفسی و سرفه. استنشاق طولانی مدت ممکن است منجر به اثرات مزمن سلامتی شود. پودر سنگ آهک حاوی سیلیس کریستالی است. استنشاق طولانی و مکرر کریستال‌های تنفسی ساطع شده از سیلیس می‌تواند. باعث سیلیکوزیس و سرطان ریه شود.
علائم گوارشی: درد شکم، حالت تهوع، استفراغ یا خفگی

بیشتر بخوانید: گروت چیست و نحوه استفاده از آن

نکات استفاده از سنگ جوشقان

اقدامات احتیاطی لازم هنگام کار با پودر سنگ جوشقان

کاربرد و موارد استفاده پودر سنگ جوشقان: تا زمانی که تمام اقدامات احتیاطی ایمنی خوانده و درک نشده است. با پودر سنگ کار نکنید. ایجاد گرد و غبار از گرد و غبار سنگ در هوا را به حداقل برسانید. تهویه مناسب در مکان‌هایی که گرد و غبار سنگ وجود دارد نصب کنید. گرد و غبار سنگ را تنفس نکنید. از قرار گرفتن مکرر و طولانی مدت در معرض گرد و غبار پودر سنگ خودداری کنید.
مرطوب کردن می‌تواند قرار گرفتن در معرض گرد و غبار پودر سنگ را کاهش دهد. تهویه مناسب را نصب کنید. لباس محافظ شخصی مناسب بپوشید. از تماس گرد و غبار سنگ با چشم جلوگیری کنید. غبار سنگ را قورت ندهید. از پخش و تنفس گرد و غبار پودر سنگ خودداری کنید.

تمیز کردن مناسب برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار پودر سنگ مهم است. استفاده از هوای فشرده برای تمیز کردن لباس، ابزار و غیره توصیه نمی‌شود. از این محصول برای سندبلاست استفاده نکنید. انفجار سیلیس طبیعی را تجزیه می‌کند و سیلیس کریستالی قابل تنفس جدیدی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به بیماری‌های مرتبط با سیلیس در افرادی شود که بالاتر از سطوح قرار گرفتن در معرض شغلی قرار دارند.

به مطالعه ادامه دهید: پودر سنگ جوشقان چیست و چه کاربردی دارد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *