کاربرد انواع دیوار گچی

کاربرد انواع دیوار گچی

کاربرد انواع دیوار گچی: دیوار گچی نوعی دیوار است که معمولا به طور مهیا در کارگاه‌ها تولید می‌شود و کاربردهای بسیار متعددی در ساختمان‌سازی و تجدید بنا دارد. یا نوسازی ساختمان دارد.

محبوبیت فوق العاده زیاد این دیوارها باعث شد‌ه‌است که ما در‌این متن سعی داشته باشیم مقداری بیشتر درباره این دیوارها صحبت کنیم و اطلاعات جالبی را در ارتباط باآنها در اختیار شما قرار دهیم.

شما با مطالعه این متن می‌توانید شناخت بیشتری با این دیوارها در صورت تمایل واقدام به خرید دیوارهای گچی داشته باشید، در ادامه با همراه باشید.

خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی

دیوار گچی چیست؟

دیوار گچی که با اسم بلوک های گچی نیز شناخته می شود در واقع یک جنس کارگاه‌ای است. که از گچ و الیاف ساخته شده و دارنده کاربردهای متنوعی در نوسازی ساختمان و ساختمان سازی می‌باشد. نکته بسیار مهمی که درباره این دیوارها وجود دارد این است که گچ های مصرف شده در‌این دیوار به هیچ عنوان گچ ساده نیستند و ریزتر از آن می‌باشند. همین مسئله باعث می شود تا این دیوارها نیز مزایای متنوعی را داشته باشند.

 معمولا این دیوارها به طور مکعبی شکل تولید می شوند و با قرار گرفتن در کنار هم می توانند دیوارهای بزرگتر را نیز برای شما تولید کنند. یک نکته حائض اهمیت دیگر درباره این دیوارها نوع تهیه آنها است. درصورتی که که قصد دارید آن ها را در کنار یکدیگر قرار دهید.

باید اقدام به تهیه و تنظیم ملات خاصی که برای این دیوارها به کار می رود، کنید. البته تهیه و تنظیم آن به هیچ وجه فعالیت سختی نیست. این دیوارها در رنگ های متنوعی تولید می‌شوند که در واقع یکی بزرگترین دلایل محبوبیت این دیوارها نیز همین مورد است .

استفاده از دیوارهای گچی

اگر شما نیز تا به این جای متن علاقه مند به استفاده از دیوار گچی شده‌اید. باید بدانید که چگونه باید از این دیوارها استفاده کنید. زیرا بهره مندی از این دیوارها دارای مراحل مخصوص به خود است و شما نمی‌توانید به راحتی و بدون پیش مقدمه به استفاده بپردازید.

اولین مرحله برای استفاده از دیوارگچی این است که شما باید محلی که قصد دارید از این دیوارها استفاده کنید را به خوبی اندازه گیری کنید. تا میزان دقیق آن را بدانید و متناسب با این اندازه ها به خرید دیوارهای گچی بپردازید.

استفاده از دیوارهای گچی

برای این اندازه گیری سعی کنید از خط کش و یا مترهای دقیق استفاده کنید و با دقت بسیار بالایی این محیط را اندازه گیری کنید. همچنین بعد از آن که اندازه گیری کردید باید در زمان خرید به تست کاربرد انواع دیوار گچی بپردازید تا مطمئن شوید با اندازه‌ها هماهنگی دارد.

خرید دیوار گچی شما باید ملات این دیوارها را در محل مورد نظر ریخته و کمی صبر کنید. تا این ملات ها حالت محکم پیدا کند ، سپس شما می توانید این دیوارها را در مکان مورد نظر روی ملات قرار دهید. تا به راحتی به یکدیگر و به زمین متصل شوند.

نکاتی مهم برای استفاده از دیوار گچی

 در زمان استفاده از کاربرد انواع دیوار گچی شما باید زبانه این دیوارها را در ابتدا به وسیله آره بریده و بعد از آن با استفاده از ملات‌های مخصوص اقدام به جاگذاری این دیوارها کنید. اگر شما برای اتصال قصد دارید. این بلوک‌ها را به بلوک های گچی دیگر متصل کنید توجه داشته باشید. که حتما در ابتدا از نوار لرزه گیر و عایق بندی مناسب استفاده کنید تا درصورت زلزله با ریختن دیوار مواجه نشوید.

بیشتر بخوانید: پودر سنگ جوشقان چیست و چه کاربردی دارد

سپس بلوک هایی که در قسمت پایین قرار دارند را توسط ملات ها به خوبی پوشش دهید. از همین روش برای مرحله بعد استفاده کنید تا بلوک های دیگر را نیز در همین قسمت قرار دهید. پس از قراردهی کامل بلوک‌ها می‌توانید با استفاده از لوازم مخصوص آنها را به خوبی به یکدیگر متصل کنید. برای اینکار معمولا از ضربات محکم با از چکش‌های پلاستیکی استفاده می‌شود.

نکاتی مهم برای استفاده از دیوار گچی

این ضربه‌ها باید محکم به این بلوک ها شده و بلوک به صورت کامل در جایگاه خود قرار خواهد گرفت. نکته بسیار مهم دیگری شما باید به آن دقت کنید، این است که باید بلوک‌هایی که در انتها قرار می‌دهید را به صورت اریب برش بزنید. این کارسبب می‌شود تا نیرویی که به سقف دیوار وارد می‌شود به میزان کاهش پیدا کرده و همینطور کار نصب سایر بخش‌هااز سهولت بیشتری برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید: گروت چیست و نحوه استفاده از آن

مزایای بلوک های گچی

از مزیت‌های دیوارگچی می‌توانیم به وزن کم، خواص آکوستیکی، ایجاد سطح صاف و سرعت نصب بالا و… اشاره داشته باشیم. بلوک‌های گچی بدلیل داشتن فاق و زبانه‌های دقیق و زیاد براحتی و سریع می‌توان کار گذارد.

پس از اینکه درزهای آنرا توسط گچ مخصوص درزگیری پر و صاف نمودند دیگر احتیاجی به گچکاری مجدد نداشته و میتوان بر روی آن رنگ‌کاری و یا با کاغذ دیواری پوشش داد. قابل ذکر است که کاربرد این بلوک‌ها بسیار اقتصادی است و فضای بیشتری در ساختمان در اخیتار دارد.

همچنین از مزیت‌های ویژه این بلوک‌ها می‌توانیم به پایداری در برابر آتش، عایق بودن صدا،سبک سازی ،ضد زلزله بودن،دوام و پايداری، عدم نياز به نگهدارنده،مقاومت در برابر حرارت و صوت و… اشاره داشت. شما با استفاده از این ديواره ها مي توانيد. تا حدود ۳۵ تا ۵۰ درصد در هزينه هاي كارگري و هزينه مصالح ساختماني صرفه جوئي  کنید.

مطلب پیشنهادی: رایج ترین شن و ماسه در صنعت ساخت و ساز

کاربردهای دیوار گچی

یکی از مهمترین کاربردهای دیوار گچی استفاده از آن برای جداسازی بخش‌های مختلف سازه‌ها است. درصورتی که کاربرد انواع دیوار گچی وجود نداشت شما برای جداسازی بخش‌های مختلف یک ساختمان باید از فنس یا بتن استفاده می‌کردید.

کاربردهای دیوار گچی

قابل ذکر است که دیوار گچی بسیار زیبا است. از وزن کمی نیز استفاده از در مکان‌های مختلف خانه و مکان‌های اداری برخوردار می‌باشد. به همین دلیل شما می‌توانید به راحتی آن را در نقاط مختلف ساختمان خود قرار دهید و بخش های مختلف آن را مانند آشپزخانه، پذیرایی، اتاق‌ها،حمام و… از یکدیگر جدا کنید.

همچنین یکی دیگر از کاربردهای مهم دیوار گچی استفاده از آن برای ساخت تیغه‌های غیر باربر در داخل ساختمان است. دیوارهای گچی در این زمینه باعث می‌شود تا کار ساخت ساختمان بسیار راحت‌تر و در زمان کمتری انجام شود. همچنین با استفاده از آن امکان پیاده سازی طراحی‌های مختلف ساختمان نیز برای شما فراهم خواهد شد.

به مطالعه ادامه دهید: مهم ترین کاربردهای پودر سنگ در صنایع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *