پودر سنگ و کاربردهای آن در ساختمان سازی

پودر سنگ و کاربردهای آن در ساختمان سازی

پودر سنگ و کاربردهای آن در ساختمان سازی: همان طور که از نام پودر سنگ می‌توان فهمید، این محصولات با استفاده از پودر سنگ‌های مختلف معادن تولید می‌شوند. پودر سنگ به روش‌های مختلف صنعتی و طبیعی قابلیت تولید دارند، این محصولات با توجه به قیمت‌های پایینی که دارند دارای کاربردهای زیادی هستند.

این محصول با استفاده از سنگ‌های مختلف اعم از سنگ آهک، دولومیت، شن، ریگ، هماتیت، رس، تراورتن و … تولید می‌شوند. لازم به ذکر است تمامی پودر سنگ به عنوان مثال پودر سنگ جوشقان و… دارای دانه بندی و مورفولوژی یکسانی نیستند. در ادامه شما را با پودر سنگ و کاربردهای آن در ساختمان سازی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اهمیت استفاده از پودر سنگ

امروزه در صنعت ساختمان سازی از مصالح و مواد جدیدی استفاده می‌کنند که این امر باعث می‌شود که کارکردهای بهینه و کاهش هزینه‌های پروژه صورت گیرد. پودر سنگ و یا همان آرد سنگ به عنوان یک متریال جدید استفاده می‌شود؛ این محصولات باعث می‌شود که نقص‌های مختلف مرتبط با صنعت کمک می‌کند.

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم این ماده به روش طبیعی نیز تولید می‌شود. که در این روش از پودر سنگ در بسیاری از جنبه‌ها استفاده خواهد شد. در نتیجه این محصول نگرانی در خصوص کمبود، ساخت کارخانه‌ها، ایجاد روش‌های تولید، آلودگی‌های زیست محیطی و… برای کارفرما وجود نخواهد داشت. 

گروه پخش مصالح ساختمانی هانی پخش کننده انواع مصالح ساختمانی با کیفیت بالا و سابقه چندین ساله در این زمینه در خدمت شما عزیزان می باشد.

اهمیت استفاده از پودر سنگ

ویژگی‌های پودر سنگ

پودر سنگ و کاربردهای آن در ساختمان سازی با توجه به ویژگی‌هایی که دارند شرح داده می‌شوند. اما به صورت کلی مشخصات فنی انواع پودر سنگ اعم از پودر سنگ جوشقان و.. دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • دارای مقاومت رطوبت 9% و چگالی خشک 2 گرم در سی‌سی است
 • ضریب یکنواختی 8.13 و زاویه اصطکاک داخلی 410، همین امر نیز باعث می‌شود که از این ماده برای پرکردن سازه‌های خاکی تقویت شده با توجه به نوع طراحی سازه متریال مناسبی نخواهد بود
 • نفوذپذیری پودر سنگ دارای زهکشی خوب با ضریب نفوذپذیری 0.0024 سانتی متر در ثانیه است
 • دارای ضریب باربری کالیفرنیا 44%

به این نکته توجه داشته باشید که پودر سنگ دارای اصطکاک بهتری نسبت به ماسه دارد، همین امر باعث می‌شود که ساخت بتنی که مقاومت بالاتری دارد گزینه مناسب‌تری است. این ماده دارای تراکم‌پذیری نسبتاً بالایی است و به خوبی آب را در داخل خود نگه می‌دارد.

انواع پودر سنگ موجود در بازار

همان طور که می‌دانیم در کشور عزیز ما معادن بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان از این معادن برای تولید انواع پودر سنگ اعم از پودر سنگ جوشقان و.. استفاده کرد. انواع پودر سنگ‌هایی که در بازار با استفاده از این معادن تولید می‌شوند به شرح زیر می‌باشند:

 • پودر سنگ جوشقان

امروزه یکی از مناسب‌ترین سنگ‌هایی که با استفاده از آن پودر سنگ تولید می‌شود سنگ‌های معدن منطقه جوشقان در اصفهان می‌باشد. رنگ سنگ‌هایی که در این منطقه وجود دارد سفید بوده و ظاهری بسیار تمیز دارند؛ این امر باعث می‌شود که برای نماسازی استفاده شود.

بیشتر بخوانید: روش های تولید پودر سنگ

 • پودر سنگ قم

از دیگر پودرهای سنگ می‌توان به پودر سنگ قم اشاره کرد، این سنگ‌ها دارای آهک و کربنات کلسیم در ساختار خود هستند. قم امروزه به یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های آرد سنگ در کشور تبدیل شده است؛ زیرا سنگ‌های این منطقه دارای کیفیت، قیمت و تنوع بسیار بالایی هستند.

 • پودر سنگ الیگودرز

از دیگر پودر سنگ‌ها می‌توان به پودر سنگ الیگودرز اشاره کرد. این ناحیه از کشور دارای کیفی نسبتاً خوبی برای تولید پودر سنگ می‌باشد. پودر سنگ‌های این منطقه به روش صنعتی و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص این حوزه کوبیده می‌شوند.

مهم‌ترین کاربرد پودر سنگ برای ساختمان سازی

پودر سنگ و کاربردهای آن در ساختمان سازی دارای تنوع بسیار زیادی است به عنوان مثال می‌توان از این ماده به عنوان یک ماده پرکننده برای ساخت‌های ساختمانی استفاده کرد؛ به این نکته توجه داشته باشید.

کاربردهایی که این ماده دارد تماماً با توجه به طراحی ساختمان، متریال پودر سنگ، ویژگی‌های آن و… تعیین می‌شود. همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره شد میزان نفوذپذیری این ماده و زهکشی آن بالا می‌باشد در نتیجه از این ماده برای ساخت بتن نیز استفاده می‌شود تا مقاومت بالایی به بتن داده شود.

برای خرید تیغه سفال در ابعاد مختلف با کیفیت بالا و قیمت مناسب با ما تماس بگیرید.

لازم به ذکر است در هنگام خرید پودر سنگ به کیفیت پودر سنگ و نوع آن نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. استفاده از این ماده در صنعت ساختمان سازی باعث می‌شود که هزینه‌های اجزای پروژه کاهش پیدا کند. همان طور که می‌دانید پودر سنگ دارای ویژگی‌هایی اعم از میزان چسبندگی بسیار بالا، حالت خمیری، پلاستیکی و.. دارد که این ویژگی‌ها باعث می‌شود که انعطاف بتن ریزی افزایش پیدا کند.

مطلب پیشنهادی: ساخت سنگ مصنوعی با پودر سنگ

مهم ترین کاربرد پودر سنگ برای ساختمان سازی

ویژگی‌های پودر سنگ برای بقای ساخت و ساز

کاربرد پودر سنگ در ساختمان سازی دارای انواع مختلفی است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را در بالاتر برای شما شرح داده‌ایم. به این نکته توجه داشته باشید این ماده در هر ساخت و سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای مهم این ماده در خصوص مقاومت نهایی خاک می‌باشد. ویژگی‌هایی که تمامی پودر سنگ‌ها اعم از پودر سنگ جوشقان دارند می‌توان به ثابت نگه داشتن و مقاومت خاک اشاره کرد. 

شما می توانید برای خرید گروت با کیفیت عالی با شماره های ما تماس بگیرید.

 • مقاومت در برابر ترک خوردگی

از دیگر ویژگی‌هایی که پودر سنگ می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر ترک خوردگی اشاره کرد. این ماده از ترک خوردگی‌های بسیار جزئی و سطحی نیز جلوگیری خواهد کرد. لازم به ذکر است به این نکته توجه داشته باشید که این ماده، مواد و آب را در داخل خود به شکل مطلوبی نگه خواهد داشت.

 • تولید دوغاب برای سازه ساختمانی

از دیگر کاربردهایی که این ماده دارد می‌توان به بهره بردن از دوغاب برای ساختمان سازی اشاره کرد. شایان به ذکر است استفاده از دوغاب در ساختمان سازی به عنوان یکی از مایع‌های اساسی برای کاشی کاری و سرامیک کردن ساختمان امری ضروری است. البته از پودر سنگ امروزه برای پاشیدن بر روی قیر و گونی نیز استفاده می‌شود. پودر سنگ جوشقان امروزه برای نمای بیرونی نیز استفاده می‌شود. 

بیشتر بخوانید: شن و ماسه و ساخت و ساز

کاربرد پودر سنگ در دیگر صنایع

قبل از آن که شما را با کاربردهای پودر سنگ در صنایع مختلف آشنا کنیم بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که این ماده در 3 مدل مختلف اعم از سوپر، سفید و رنگی ارائه شده‌اند. پودر سنگ با توجه به ویژگی‌هایی که دارند در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شوند. از دیگر کاربردهای این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید غذا دام
 • تصفیه آب آشامیدنی
 • ضدعفونی کردن محیط‌ های مختلف
 • مصارف کشاورزی
 • تولید آسفالت
 • تولید کاغذ
 • تولید سیمان و سنگ فرش و موزاییک
 • تولید آسفالت
 • تهیه سرباره مذاب
 • تهیه دیواره‌های محافظ سواحل
 • تصفیه فاضلاب شهری

به مطالعه ادامه دهید: نکات مهم در اجرای تیغه سفال در ساختمان سازی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *