ویژگی‌ های تیغه سفال با کیفیت

ویژگی های تیغه سفال با کیفیت

برای آن که بتوان ویژگی‌ های تیغه سفال با کیفیت را برای شما معرفی کنیم بهتر است با مواد تشکیل دهنده آن شروع کنیم. این تیغه شامل موادی مانند خاک رس، شن، آب و افزودنی‌های مختلف مانند آهک و… می‌باشد. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که تیغه سفالی دارد سازگاری با محیط است. سفال تیغه در حقیقت به دسته‌ای از بلوک‌ها گفته می‌شود، که شکل ظاهری آن‌ها مانند مکعب حفره دار بزرگ است.

 مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردی که تیغه سفال دارد استفاده از آن در تیغه کشی ساختمان است. در ادامه این مقاله که توسط کارشناسان پخش مصالح ساختمانی هانی تهیه شده به صورت کامل شما را با این بلوک بیشتر آشنا خواهیم کرد.

پخش مصالح ساختمانی هانی

تیغه سفال چیست

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم تیغه سفالی بخشی از مصالح ساختمانی به شمار می‌رود که از دیرینه تا به امروز افراد از آن برای دیوار چینی و دیوار کشی ساختمان‌ها، منازل، باغ و… خود استفاده می‌کنند. با توجه به مدرن شدن و پیشرفت تکنولوژی و سبک ساخت ساختمان‌های نسل جدید، بلوک‌هایی که در قدیم برای دیوار چینی استفاده می‌شد.

اکنون  آجر و یا تیغه سفال نام گرفته است. مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت این بلوک‌ها خاک رس و خاک سفال می‌باشد. به این نکته توجه کنید که امروزه در اصطلاح عام به صورت کلی به این نوع آجرها، آجر سفالی گفته می‌شود.

مراحل ساخت

 مراحل ساخت این تیغه‌ها و آجرها به شرح زیر می‌باشند:

 • کندن و استخراج مواد خام
 • آماده سازی مواد اولیه
 • قالب گیری
 • شک کردن
 • تخلیه و انبار کردن محصول

انواع آجر سفال تیغه

آجرهای سفالی به صورت کامل با استفاده از خاک رس و سفال ساخته می‌شوند، کاربرد آن‌ها نیز تقریباً در صنعت ساختمان سازی یکسان می‌باشد. این دسته از مصالح به خودی خود به 3 دسته دیگر تقسیم بندی می‌شوند که عبارت‌اند از آجر سفال تیغه‌ای ساده، فوم دار و سقفی. این آجرها از لحاظ ابعاد با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. انواع تیغه سفال عبارت‌اند از:

 • آجر سفال تیغه‌ای ۱۰

ویژگی‌ های تیغه سفال با کیفیت از اصلی‌ترین کاربردهایی این آجرها این است که برای جدا کردن دیوارهای داخلی ساختمان، جدارهای حائل بین فضای داخلی، حائل بین اتاق، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه، انبار و.. استفاده می‌شوند. تیغه سفال شماره 10 یکی از رایج‌ترین ابعاد آجر سفال در بازار است که از نوع استاندارد شناخته شده است. ابعاد این آجر به صورت 10 * 20 * 20 ساخته شده است. برای خرید بهترین کیفیت پودر سنگ جوشقان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

انواع آجر سفال تیغه

 • آجر سفال تیغه ۱۵

از کاربردهایی که تیغه شماره 15 در این صنعت دارد، می‌توان به جدا کردن دیوارهای پیرامونی و بیرونی ساختمان، جدارهای حائل بین فضای داخلی و یا حائل بین اتاق‌ها، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و انبار اشاره کرد.

مزیت استفاده از تیغه سفال با کیفیت

برخی از اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از این دسته از آجرها به شرح زیر می‌باشد:

 • تیغه سفال نسبت به دیگر آجرهای معمولی حداقل 50 درصد ملات کمتری را در ساختار خود دارد که این امر به خودی خود صرفه جویی بزرگی در ملات به حساب می‌آید
 • همان طور که گفته شد ابعاد و اندازه این آجرها نسبت به دیگر آجرها بزرگ‌تر ساخته می‌شود که این امر باعث می‌شود سرعت مراحل اجر به شدت کاهش پیدا کند
 • در ساختمان‌هایی که بلند ساخته می‌شوند استفاده از این آجرها باعث کاهش وزن ساختمان خواهد شد
 • تیغه سفال نسبت به دیگر آجرها عایق حرارتی بهتری به حساب می‌آید و گرمای بیشتری را تحمل خواهد کرد
 • عایق صوتی مناسبی به دلیل دارا بودن خلا و حفره‌های داخل بلوک می‌باشد.

علت ساخت و استفاده تیغه سفال چیست

ویژگی‌ های تیغه سفال با کیفیت: امروزه یکی از رایج‌ترین مصالحی که در بسیاری از ساختمان سازی‌ها از آن بهره می‌گیرند تیغه سفال می‌باشد، معماران برای آن که بتوانند ساختمان مناسبی را طرحی کنند نیازمند به مصالحی هستند.

که دوام بالایی داشته باشند و حداکثر طول عمر مفید داشته باشند. بلوک تیغه سفالی می‌تواند خواص خود را تا سال‌های طولانی حفظ کند به همین دلیل معماران زیاد از این دسته مصالح در ساختمان سازی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ویژگی های پودر سنگ جوشقان

انواع آجر سفال تیغه

زیست سازگازی

این دسته از مصالح با موادی تولید شده‌اند که به صورت کامل با محیط زیست سازگاری دارد و به هیچ عنوان سمی شناخته نشده‌اند. این تیغه‌ها با استفاده از خاک رس طبیعی ساخته شده است که هیچ گونه مشکل برای سلامتی انسان ایجاد نخواهد کرد.

برای تهیه این تیغه‌ها حرارت بین 800 الی 1000 درجه سلسیوس به آن‌ها داده می‌شود. علاوه بر این موضوع یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که یک تیغه سفال با کیفیت باید داشته باشد قابلیت بازیافت در آن ها می‌باشد و نباید هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست به وجود آورد.

کیفیت مواد تیغه‌های سفالی

کیفیتی که این دسته از بلوک‌های مصالح ساختمانی دارد باعث شده است که ساختمان‌های با کیفیت بالاتر و هزینه‌های مقرون به‌صرفه‌تر ساخته شوند. همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم تیغه سفالی دارای ساختار مشبکی است.

که هوا از آن عبور خواهد کرد، این امر باعث شده است که این تیغه‌ها عایق بسیار مناسبی در برابر دما و صدا را ایجاد کنند. در نتیجه مصرف انرژی در خانه به حد قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی: شکل ظاهری انواع تیغه سفال

مصرف تیغه سفالی در دنیا

امروزه اروپایی‌ها و رمی‌ها  بیشترین استفاده از این تیغه‌ها را دارند. آمارهای به دست آمده نشانه این است که بیش از 60 درصد ساختمان‌هایی که در دنیا ساخته می‌شوند با استفاده از تیغه سفال انجام می‌شود. البته امروزه همچنان در کشورهایی مانند اسپانیا، فرانسه و ایتالیا شما می‌توانید خانه‌هایی را مشاهده کنید که تماماً آجر هستند.

مقاومت در برابر زلزله

همان طور که گفته شد این بلوک‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که در صورتی که در ساختمان به کار روند تا حد زیادی وزن ساختمان را کاهش می‌دهند، این در حالی است که این بلوک‌ها دارای استحکام مکانیکی بالایی هستند. این دو ویژگی در کنار یکدیگر باعث شده است که تیغه سفال در مقایسه با دیگر آجرها دارای مقامت بالاتری در برابر زلزله باشد.

بیشتر بخوانید: فواید گروت سیمانی

مهم ترین دلیل استفاده از تیغه سفال

راحتی در استفاده

شکل و تخلخل‌های تیغه سفالی باعث شده است که نسبت به اندازه بزرگی که دارند وزن کمتری داشته باشند. این بلوک‌ها به دلیل داشتن شیارهای بدنه خود به سادگی قابلیت حمل و نقل هستند.

مزایای دیگر تیغه سفالی

از دیگر مزیت‌هایی که استفاده از این تیغه ها دارد می‌توان به این اشاره کرد که تیغه‌ های سفال برای ساخت ساختمان‌های بلند بسیار مناسب هستند، دارای حمل و نقل آسانی نیز می‌باشند. علاوه بر این موضوع تیغه سفال در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

به مطالعه خود ادامه دهید: نحوه استفاده از گروت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *