نحوه تولید شن و ماسه

نحوه تولید شن و ماسه

نحوه تولید شن و ماسه که یکی از مصالح و ابزار‌های بسیار مهم در ساختمان‌سازی، راه‌سازی و… است و به همین دلیل در زندگی ما نقش بسیار مهمی دارد. شن و ماسه بر اثر خرد شدن و ساییدگی سنگ‌ها ایجاد می‌شوند.

همچنین در حالت طبیعی نیز شن و ماسه زمانی که در طبیعت سنگ‌ها در برابر تغییرات جوی مانند باد و باران قرار می‌گیرند به مرور و پس‌از گذشت زمان خرد شده و به سنگ ریزه‌ها تبدیل می‌شوند که به این سنگ ریزه‌ها شن و ماسه می‌گویند. روش دیگر تولید شن و ماسه به صورت صنعتی در کارخانه‌ها است که با استفاده از ابزار صنعتی ایجاد می شوند.

حال باید به تعریف شن و ماسه به صورت جدا‌گانه بپردازیم

شن: به سنگ‌هایی گفته می‌شود که می‌توانیم هم به صورت مصنوعی و نیز به صورت طبیعی تهیه کنیم. شکل آن‌ها نیز با توجه به مواردی که در برابر آن‌ها سنگ‌ها خرد شده‌اند بستگی دارد برلی مثال ممکن است بصورت تیز یا گرد باشند.

ماسه: ماسه در اصل شکل کوچک شده شن است و ابعاد آن حدود ۴ میلی‌متر است.

شما می توانید برای خرید شن و ماسه به صورت عمده برای ساخت و ساز خود با پخش مصالح ساختمانی هانی تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

انواع شن و ماسه

گفتیم که شن و ماسه به دو صورت طبیعی و مصنوعی ساخته شده و شکل می‌گیرند. شن و ماسه طبیعی در طبیعت با برخورد باد و باران با سنگ‌ها ایجاد می‌شوند‌. در این فرآیند انسان دخیل نیست و برای ورود این شن و ماسه به صنعت به دلیل اینکه ذرات خاک در میان آن‌ها به دلیل تشکیل شدن آن‌ها با باد زیاد است ابتدا شسته می‌شوند.

شن و ماسه طبیعی به دلیل اینکه ساخته شدن آن طولانی و زمانبر است و نیز منابع آن‌ها محدود است نمی‌تواند نیاز صنعت را به تنهایی پاسخگو باشد به همین دلیل نیاز است که از شن و ماسه‌های مصنوعی نیز استفاده شود.

کاربرد شن و ماسه در بسیاری از صنایع از جمله تولید بتن، زیبا‌سازی و زیر‌سازی جاده‌ها، آسفالت، ساختمان‌سازی و ساختن خاکریز‌ها و… به چشم می‌خورد.

انواع شن و ماسه

نحوه تولید شن و ماسه به روش مصنوعی

در روش تولید شن و ماشه خاوری به صورت مصنوعی، ابتدا سنگ‌های بزرگ را پس از استخراج از معادن به کارخانه‌ها برده و پس از شستشوی سنگ‌ها برای از بین بردن خاک‌ها و رسوباتی که بر روی سنگ‌ها موجود است به دستگاه‌های سنگ شکن هدایت می‌کنند تا ریز شوند و قابل استفاده برای صنایع و نیز ساختمان‌سازی بشوند.

سنگ شکن‌ها سه نوع سنگ شکن اولیه، سنگ شکن ثانویه و سنگ شکن ثالثیه دارند که هر کدام برای خرد کردن سنگ‌های خاصی و برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تولید شن و ماسه تعدادی ابزار و امکانات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند از جمله: سنگ شکن فکی، سنگ شکن کوبیت، ماسه ساز‌ها، ماسه شور، خشک کن، سنگ شکن مخروطی و…

سنگ شکن

اولین دستگاه موجود در خط خرد کردن سنگ‌ها دستگاه سنگ شکن فکی است. این سنگ شکن می‌تواند سنگ‌های معدنی را خرد کرده و تا حد زیادی آن‌ها را ریز کند.

سنگ شکن کوبیت: پس از خارج شدن سنگ‌ها از سنگ شکن فکی لازم است مجدد سنگ‌های خرد شده وارد دستگاه سنگ شکن دیگری شوند تا اندازه آن‌ها مجدد کاهش یابد. پس وارد دستگاه سنگ شکن کوبیت می‌شوند و در این دستگاه اندازه آن‌ها کوچکتر از مرحله قبل شده و ریز می‌شوند.

ماسه ساز‌ها: در بعضی از صنایع برای اینکه سایز سنگ‌های خرد شده به شدت کاهش پیدا کند و به شکل شن و ماسه در بیاید برای اینکه در صنایع راه و ساختمان‌سازی از آن‌ها استفاده شود نیاز است که مجدد وارد دستگاه ماسه ساز شود تا سایز‌های آن‌ها به شدت کاهش پیدا کنند.

ماسه شور: برای بالا بردن کیفیت ماسه‌های تولید شده باید آن‌ها را شست تا ذرات ماسه اندازه‌هایی تقریباً یکسان داشته باشند و نیز خاک از میان ماسه‌ها زدوده شود.

خشک کن: پس شستن ماسه‌ها از خاک باید در دستگاه خشک کن قرار بگیرند تا ذرات ماسه خشک شوند.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در اجرای تیغه سفال در ساختمان سازی

سنگ شکن مخروطی: این نوع سنگ شکن استفاده گسترده‌ای در نحوه تولید شن و ماسه دارد. از سنگ شکن مخروطی برای سنگ‌هایی که مقاومت بسیار بالایی دارند استفاده می‌شود و معمولاً از سنگ شکن مخروطی در مرحله دوم خرد کردن سنگ‌ها در کارخانه‌های تولید شن و ماسه استفاده می‌شود.

همچنین یکی دیگر از ابزار مورد استفاده در کارخانه‌های تولید شن و ماسه سرند است. از سرند برای پاک‌سازی و جداسازی ناخالصی‌ها از شن و ماسه استفاده می‌شود. سرند یکی از ابزار‌های حیاتی در مرحله تولید شن و ماسه مصنوعی است.

مزایای استفاده از سنگ شکن فکی در تولید شن و ماسه

سنگ شکن فکی مزایایی دارد که به اختصار آن‌ها را توضیح خواهیم داد. استفاده کردن از سنگ شکن فکی در نحوه تولید شن و ماسه آسان و کاربردی استط عملکرد دستگاه سنگ شکن فکی برای تولید شن و ماسه و نیز خرد کردن سنگ‌ها مناسب است، قطعات سنگ شکن فکی در برابر فرسایش بسیار مقاوم هستند، همپنین این دستگاه قابلیت خرد کردن سنگ‌های کوارتزیت و یا سنگ آهن را نیز دارند.

مطلب پیشنهادی: روش های ساختمان سازی مدرن

مزایای استفاده از سنگ شکن فکی در تولید شن و ماسه

مزایای استفاده از سنگ شکن کوبیت در تولید شن و ماسه

سنگ شکن‌های کوبیت دارای تیغه‌های مقاومی هستند که قدرت بالایی در خرد کردن سنگ‌ها را دارند. چکش‌های سنگ شکن‌های کوبیت قابل تنظیم به هر سایزی هستند. مصرف و نگهداری سنگ شکن‌های کوبیت ساده و تعمیر و استفاده از آن‌ها مقرون به صرفه است. همچنین دسترسی به قطعات جانبی آن به آسانی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: شن و ماسه برای ساخت و ساز

جمع‌بندی

گفته شد که نحوه تولید شن و ماسه در صنایع به دو صورت طبیعی و مصنوعی است. که نوع طبیعی آن بدون دخالت انسان و در دل طبیعت انجام می‌شود. شن و ماسه که به صورت مصنوعی تولید می‌شود در کارخانه‌ها است. با استفاده از ابزار آلات صنعتی و دستگاه سنگ شکن بزرگ انجام می‌شود.

تمام نیاز‌های صنعت نمی‌تواند تنها از طریق شن و ماسه‌های طبیعی تأمین شود. بنابراین باید از تولیدات مصنوعی نیز کمک گرفت. در شن و ماسه طبیعی با فرسایش باد و باران بر روی سنگ‌ها ایجاد می‌شوند و در شن و ماسه مصنوعی باید در برابر دستگاه‌های سنگ شکن قرار بگیرند.

همچنین این شن و ماسه‌ها در موارد بسیار زیادی مورو استفاده قرار می‌گیرند. که از جمله آن می‌توانیم به ساختمان‌سازی، پل‌سازی، ساخت جاده‌ها، ساخت خاکریز، آسفالت، زیباسازی و زیر‌سازی جاده‌ها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین کیفیت مصالح ساختمانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *