مهم ترین ویژگی‌ های گروت اپوکسی

مهم ترین ویژگی های گروت اپوکسی

مهم ترین ویژگی‌ های گروت اپوکسی: امروزه از گروت‌ها امروزه در صنعت‌های مختلف و ساختمان سازی استفاده می‌شود، در صنعت ساختمان سازی از گروت‌ها برای ترمیم و پر کردن زیر صفحه ستون‌ها استفاده خواهد شد.

این در حالی است که از گروت در صنایع دیگر در نصب انکر باکس و انکر بولت‌ها، نصب تجهیزات، رگلاژ زیر تأسیسات و الکتروموتورها، تعمیرات سازه‌های بتنی و … استفاده شده است. گروت‌ها دارای انواع مختلفی هستند که به صورت کلی می‌توان آن‌ها را به دو گروه کلی گروت سیمانی و گروت اپوکسی تقسیم بندی کرد.

گروت سیمانی به صورت عمده در صنعت ساختمان سازی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند، این در حالی است که از گروت اپوکسی برای کاشت انکرها و نصب تجهیزات با باربری بالا و یا دارای بار لرزشی و یا محل‌هایی که نیازمند مقاومت شیمیایی هستند استفاده می‌شود.

پخش مصالح ساختمانی هانی

گروت چیست

از مواد مختلفی مانند سیمان، آب، ماسه و افزودنی‌های مختلف تولید می‌شوند. کاربرد گروت را می‌توان شبیه به کاربرد ملات دانست زیرا از این مواد برای پر کردن فضاهای خالی، ترک‌های بزرگ، لایه‌لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می‌کنند.

گروت‌ها معمولاً به عنوان مادهٔ مستقیم و یا به عنوان یک ماده تعمیری بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. گروت‌ها به دلیل داشتن مقاومت بالاتری نسبت به بتن معمولی دارند. در کنار خواص فوق‌العاده‌ای مانند توانایی کنترل بارهای دینامیکی، قابلیت انبساط در نوع پایه سیمانی، به عنوان پرکننده

زیر صفحات و بیس پلیت‌های ستون‌های فلزی، پمپ‌ها، جک‌ها، دستگاه‌های پرس، فن‌ها و روتورهای سانتریفیوژ را دارا می‌باشند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از لحاظ ظاهری گروت مانند شکل پودری است که بعد از حل شدن با آب به صورت ملات سیال استفاده می‌شود.

مشخصات فنی گروت اپوکسی چیست

برخی از اصلی‌ترین مشخصاتی که گروت اپوکسی دارد به شرح زیر است:

 • مقاوم در برابر رطوبت
 • مقاوم در برابر خوردگی و ضربه
 •  تاب بالا در برابر تنش و مواد مضر شیمیایی
 •  کارایی بسیار خوب و طولانی مدت
 • تاب بالا در برابر لرزش‌ها و ارتعاشات
 •  گیرش و کسب تاب نهایی سریع
 • سیستم گرمازا با پیک پایین برای گروت ریزی در حجم زیاد
 • ناحیه باربری موثر بالا
 •  جریان پذیری عالی

موارد استفاده از گروت اپوکسی

گروت‌های اپوکسی معمولاً به صورت دو جزئی و سه جزئی تولید می‌شوند، این مواد ملات بسیار توانمندی هستند که بعد از ترکیب شدن با اجزای مخصوص آماده مصرف در صنایع مختلف هستند. برای خرید دیوار گچی با کیفیت می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

موارد استفاده از گروت اپوکسی

این گروت‌ها نسبت به دیگر گروت‌ها مانند گروت سیمانی بهتر عمل خواهند کرد.  این مدل در اصل بدون روانی و شیره شدن می‌باشد، همین امر باعث شده است که از گروت اپوکسی در کلیه سطوح افقی و عمودی و بالاسری مورد استفاده قرار داد آن‌ها را تولید گروت اپوکسی با استفاده از سیمان، سنگ‌ دانه، فیلرها، الیاف، رزین و هاردنر اپوکسی و افزودنی‌های خاص دیگر تولید می‌شوند.

بیشترین کاربردی که این مواد دارند در نصب و ثابت سازی ماشین آلات و تجهیزات سنگینی که تحت فشارهای بالایی هستند استفاده می‌شوند. بهترین قیمت تیغه سفال می توانید از پخش مصالح ساختمانی هانی کمک بگیرید.

ویژگی‌های گروت اپوکسی استاندارد

گروت‌های اپوکسی استاندارد باید یک سری از اصلی‌مهم ترین ویژگی‌ های گروت اپوکسی را در خود داشته باشد تا بتوان آن را در سازه‌های بتنی با اطمینان استفاده کرد، برخی از اصلی‌ترین ویژگی‌های گروت استاندارد عبارت‌اند از:

 • حالتی سیالی را باید داشته باشد و جاری شود
 • ته نشین نشدن و یکنواخت بودن گروت اپوکسی از اهمیت بالایی برخوردار است
 •  در صورتی که در این گروت شما شاهد انقباض باشید به این معنا است که استانداردهای لازمه در آن لحاظ نشده است
 • گروت اپوکسی باید بتواند در مدت کوتاهی بتواند مقاومت لازمه را به وجود آورد
 • از دیگر ویژگی‌هایی که یک گروت اپوکسی استاندارد باید داشته باشید قابلیت نگهداری و ذخیره آب ملات و همچنین مش بندی مناسب در آن می‌باشد
 • این گروت نسبت به دیگر گروت‌ها باید دارای چسبندگی بالاتری به انواع سطوح مانند فلز و بتن داشته باشد
 • از دیگر ویژگی‌های استفاده از گروت اپوکسی
 • از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان برای گروت اپوکسی بیان کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 •  گروت اپوکسی در برابر مواد شیمیایی خورنده مانند اسیدها، روغن‌ها، گریس‌ها، نمک‌ها، قلیاها و…. از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد.
 • گروت اپوکسی به هیچ عنوان انبساطی بعد از سخت شدن از خود نشان نخواهد داد
 • بهره برداری از سازه‌ها با استفاده از این گروت سرعت بالاتری خواهد داشت

بیشتر بخواندی: نحوه ساخت آجر

ویژگی های گروت اپوکسی استاندارد

طریقه مصرف گروت (گروت ریزی)

گروت اپوکسی که برای مصرف استفاده می‌شود باید خاصیت‌های مانند مقاومت بالا و غیر انقباضی را داشته باشد. گروت‌ها فضای خالی در زیر پلیت و فونداسیون را تراز خواهد کرد. در نتیجه بهتر است قبل از آن که اسکلت ساختمان نصب شود با استفاده از دوربین و نقشه برداری باید تراز بودن بیش پلیت تأیید شود.

علاوه بر این موضوع بهتر است قالب از دو طرف روبه‌روی یکدیگر فاصله بیشتری با لبه صفحه فلزی داشته باشید تا در هنگام استفاده از گروت اپوکسی هوا از سمت دیگر آن خارج شود. ضربه‌های کوچک به قالب و پلیت برای خارج کردن هوای اضافه بی تأثیر نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: فروش تیغه سفال با بهترین قیمت

انواع گروت اپوکسی

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، گروت اپوکسی به دو صورت دو جزئی و سه جزئی تولید می‌شوند.

گروت اپوکسی 2 جزئی

گروت اپوکسی دو جزئی را می‌توان به این صورت معرفی کرد که یک پر کننده و یا یک چسب بسیار قوی برای نصب و اتصال دو مقطع سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع گروت دارای ویژگی‌هایی مانند مقاومت بسیار بالا در برابر بارهای دینامیکی مانند ارتعاش و ضربه می‌باشد.

گروت اپوکسی 3 جزئی

گروت‌های اپوکسی که به صورت سه جزئی تولید می‌شوند بر پایه رزین‌های کف پوش اپوکسی به همراه مصالح معدنی تولید می‌شوند. از این گروت به صورت گسترده‌ای در صنعت ساختمان سازی که نیازمند به متحمل کردن بارهای استاتیکی و دینامیکی است کاربرد دارد. این نوع گروت دارای مقاومت بالا در کنار دانه‌های درشت خود دارد که ویسکوزیته پایینی را دارا می‌باشد.

مطلب پیشنهادی: ویژگی های تیغه سفال با کیفیت

فواید گروت اپوکسی چیست

یکی از اصلی‌ترین و مهم ترین ویژگی‌ های گروت اپوکسی می‌توان به سخت شدن و محکم‌تر شدن سازه در بالاترین شرعت اشاره کرد. البته این فایده به دمای محیط اطراف سازه نیز بستگی دارد.

فواید گروت اپوکسی چیست

این گروت در زیرسازی فولادی و معدنی دارای قابلیت بسیار بالایی در چسبندگی از خود نشان می‌دهد، علاوه بر این موضوع در برابر ارتعاشات نیز مقاومت بالایی نشان می‌دهد. این محصول دارای مقاومت بالایی در برابر مواد شیمایی از خود نشان داده است و استقامت مکانیکی زیاد نیز دارا می‌باشد.

برخی از دیگر فواید استفاده از گروت‌های اپوکسی می‌توان به خاصیت روانی بالا، زمان کارپذیری مناسب، بدون انقباض و کسب مقاومت‌های فشاری و خمشی بسیار بالا اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: گروت ریزی زیر صفحه ستون

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *