معرفی جامع انواع تیغه سفال

معرفی جامع انواع تیغه سفال

معرفی جامع انواع تیغه سفال: تیغه سفال از نظر ساخت، شکل، رنگ و مشخصات فنی در نهایت دقت تولید و عرضه می شوند و با توجه به نوع آنها در نقاط مختلف ساختمان به کار می روند. به آجرهای سفالی، بلوک سفالی نیز می گویند. تیغه های سفالی به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم بندی می شوند.

تیغه های سفالی دیواری در ضخامت های 8 , 10 , 12 , 15, 20 , 25 در بازار تولید و عرضه می گردند. البته برخی از کارخانه ها ابعاد مخصوص به خود را دارند و همه ابعاد را تولید نمی کنند. این تیغه های دیواری، معمولا طول و عرض 20 سانتی متری دارند.

تیغه سفال در دو مدل درجه یک و درجه دو طراحی می شوند. سفال های درجه یک کیفیت بهتری نسبت به سفال درجه دو دارند. سفال درجه یک وزن سبکی دارند و همچنین دارای ترک کمتری نیز هستند و ابعاد آن به سایز واقعی نزدیک تر است.

تیغه سفال تیغه ای است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. امروزه معماران و مهندسین در پروژه های ساختمانی خود از مصالح با ماندگاری بالا استفاده می کنند که با این کار می توانند طول عمر یک ساختمان را افزایش دهند. سفال تیغه ای از مصالح ساختمانی است که به همین دلیل طراحی، تولید و عرضه شده است.

پخش مصالح ساختمانی هانی

بلوک سفالی چیست

معرفی جامع انواع تیغه سفال: از محبوب ترین و پرکاربردترین بلوک های امروزی می توان به بلوک سفال تیغه ای اشاره کرد که بیشترین کاربرد آن، ساخت و تولید تیغه دیوار است. لازم به ذکر است که در هر شهر و محله ای، سفال های تیغه ای را با نام های مختلفی مانند سفال بلوکی، بلوک سفالی، آجر تیغه ای، سفال تیغه ای، آجر سفال تیغه ای، آجر سفال دیواری، سفال دیواری، تیغه دیواری، بلوک دیواری می شناسند و از آن استفاده می کنند.

تیغه سفال را به دو صورت، بلوک سفالی سقفی و بلوک سفالی دیواری در بازار به فروش می رسانند. در هنگام خرید بلوک سفال تیغه ای باید به نکاتی همانند میزان جذب آنها توجه کرد. زیرا این میزان جذب باید مقداری حدودا 8 تا 16 باشد. همچنین به سطح آن نیز توجه زیادی کنید که عاری از هرگونه خراش و شکستگی باشد.

مزایای تیغه سفال

مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و آتش سوزی یکی از دلایلی است که سبب شده این نوع بلوک جزو دسته مهم ترین و پرکاربردترین نوع مصالح ساختمانی قرار بگیرد. استفاده از تیغه سفالی سقفی در سقف ساختمان نیز باعث می شود که دیگر برای سوراخ کردن سقف هیچ گونه محدودیتی نداشته باشید و به راحتی بتوانید لوستر یا هرچیز دیگری را در سقف خود اویزان کنید.

از مزایای تیغه سفال دیواری می‌ توان به سبک وزنی آن نسبت به آجر فشاری، در دسترس بودن، با توجه به وجود فضاهای خالی در قسمت داخلی و تا حدودی عایق حرارتی اشاره کرد. در ساخت تیغه سفالی هرگز از مواد سمی استفاده نمی کنند و همین امر باعث می شود که خطر یا مشکلی برای سلامتی انسان ها ایجاد نکند.

نکات کلیدی در هنگام خرید سفال

  • سفال باید شکلی منظم داشته باشد.
  • دارای رنگی یکنواخت باشد.
  • برخورداری از بافتی همگون
  • عدم خش دار شدن جداره سفال

نکات کلیدی در هنگام خرید سفال

انواع تیغه سفال

تیغه سفال انواع مختلفی دارد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

تیغه سفال تیغه 15 سانتی درجه یک

این تیغه دارای وزن طولی 15 سانتی متری با وزنی 3  کیلو گرم است. تیغه سفال 15 به دلیل ضخامت بیشتر، عایق بهتری نسبت به دیگر آجر های سفال با ضخامت کمتر به حساب می آید.

تیغه سفال تیغه 10 سانتی درجه یک

همانطور که می دانید، تیغه سفال درجه یک کیفیت بهتری دارد. ابعاد آنها نزدیک تر به ابعاد واقعی و وزن کمتر و سبکی دارند. وزن تقریبی این نوع تیغه سفالی 10 سانتی درجه یک و تقریبا 2 کیلو گرم است.

بیشتر بخوانید: انواع کاربرد دیوار گچی

تیغه سفالی 15 سانتی درجه دو                     

تیغه های سفال درجه دو از کیفیت پایین تری نسبت به سفال های درجه یک برخوردار هستند. لایه های آن ضخیم تر و دارای ترک و خراش بیشتر هستند و وزن بیشتری نیز دارند. در مکان هایی که سبک سازی ساختمان مورد نظر باشد، بهتر است از سفال درجه یک استفاده شود.

تیغه های سفالی درجه دو کمتر به سایز واقعی نزدیک هستند و تقریبا ۱ الی ۲ سانتی متر اختلاف بین سایز واقعی و اسمی آن وجود دارد. آجر سفال درجه دو قیمت مقرون به صرفه تری نیز دارند.

تیغه ۱۰ سانتی درجه دو

آجر سفال های درجه دو با طول 10 سانتی متر کیفیت پایین تری نسبت به سفال های درجه یک دارند. لایه های آن ضخیم تر و ترک و خراش بیشتر دارند و از وزن بیشتری نیز برخوردار هستند.

تیغه سفالی ۱۵ سانتی فوم دار درجه یک

تیغه های سفال فوم دار فقط در عرض ۱۵ سانتی متر تولید و عرضه می شود و درجه ۱ هستند. سفال های فوم دار هرگز درجه دو نیستند. وزن تقریبی تیغه سفال ۱۵ سانتی فوم دار، ۳ کیلوگرم است. تیغه سفال فوم دار نسبت به تیغه سفال های معمولی، عایق بهتری دارند.

بیشتر بخوانید: مراحل ساخت تیغه سفال

انواع تیغه سفال

تیغه سفالی ۱۵ سانتی متری پشم و شیشه درجه یک

این نوع تیغه سفال جزء دسته تیغه های عایق قرار می گیرد. این نوع تیغه برای دیوارچینی استفاده می شود. تیغه سفال پشم و شیشه در نوع درجه یک و در دو ابعاد تولید و عرضه می شوند. به دلیل پشم و شیشه موجود در آن، این نوع تیغه قیمت بالاتری نسبت به تیغه های سفال معمولی دارد.

مطلب پیشنهادی: معایب و مزیت استفاده از گروت در ساختمان

تیغه سفالی دیواری چیست

معرفی جامع انواع تیغه سفال: تیغه سفالی دیواری که از نام آن پیداست، در ساخت دیوارها کاربرد دارند. به طور کلی تیغه دیواری از ترکیب خاک رس و شیل تولید می شود و درون کوره های آجر پزی پخته شده تا به سختی مورد نظر برسد. این محصول انواع مکعب مستطیل توپر، توخالی، سوراخدار دارد که کاربرد گسترده ای در ساخت دیوار باربر، تیغه های جدا کننده، نماهای داخلی و خارجی دارد.

از این محصول در دیوار چینی برای ساخت تیغه های تفکیک کننده بخش های ساختمان استفاده می کنند. استحکام، دوام، وزن مناسب همچنین قیمت مناسب تیغه سفالی باعث شده است که روز به روز به مشتریان و طرفداران این محصول افزوده شود.

به مطالعه ادامه دهد: اهمیت پودر سنگ جوشقان در صنعت ساختمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *