معایب و مزیت استفاده از گروت در ساختمان

معایب و مزیت استفاده از گروت در ساختمان

آیا قصد خرید گروت را دارید، اما نمی‌دانید چگونه و از کجا خرید خود را انجام دهید؟ برای آشنایی بیشتر شما با معایب و مزیت استفاده از گروت در ساختمان در این متن به توضیحاتی درباره این محصول پرداخته‌ایم.

پخش مصالح ساختمانی هانی

همه چیز دباره گروت

گروت مخلوطی از سیمان و آب با سنگدانه یا بدون سنگدانه است و مقدار آب موجود در آن به حدی است که این ماده کاملاً جاری می‌شود. معمولاً بین دوغاب و ملات (ملات) تفاوتی قائل نمی‌شوند و نام آن‌ها را به جای هم به کار می‌برند.
در این میان گروت‌ها و مورتار تفاوت‌های زیادی دارند. گروت‌ها نیازی به سنگدانه ندارد در حالی که ملات باید دارای سنگدانه مناسب باشد. این محصول کاملاً روان است و روان پریشی زیادی دارد، در حالی که مورتار اینطور نیست. دوغاب برای پر کردن فضا‌های خالی و ملات برای چسباندن استفاده می‌شود.
گروت‌ ها برای پر کردن فضا‌های خالی و منافذی که ممکن است در عناصر مختلف ساختمان وجود داشته باشد استفاده می‌شوند. مخلوط کردن و تهیه دوغاب معمولاً ساده است و در صورت عدم نیاز به مقدار زیاد آن، می‌توان آن را در محل پروژه انجام داد. اما اگر میزان دوغاب مصرفی زیاد باشد سفارش به کارخانه‌های مربوطه داده می‌شود و محصول در آنجا با قیمت مناسب تهیه می‌شود.
گروت‌ها انواع مختلفی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دوغاب اپوکسی، دوغاب سیمانی یا پایه سیمانی (بعضی آن را دوغاب سیمانی می‌گویند)، گروت‌های پلیمری و گروت‌های منبسط شونده اشاره کرد. انتخاب نوع دوغاب مورد استفاده در هر موقعیت به سازگاری و همزیستی دوغاب با سایر مواد موجود بستگی دارد.

همه چیز دباره گروت
با توجه به این شرایط و ویژگی‌های مختلف هر نوع، دوغاب مورد نظر انتخاب می‌شود. دوغاب عملکردی زیر صفحه دارای ستون‌ها، انکربولت‌ها، نصب ریل ماشین آلات، پل‌های بلبرینگ، تسمه، ریل، بافر است. برای خرید تیغه سفال شما می توانید به وب سایت پخش مصالح ساختمانی هانی مراجعه کنید.

مهمترین مزایای گروت

از مهمترین معایب و مزیت استفاده از گروت در ساختمان این است که محل ریختن را کاملاً پر می‌کند. از آنجایی که دوغاب انبساط‌کننده خاصیت انقباض نداشتن دارد، از این محصول آماده برای مصارف مختلفی مانند زیر صفحه ستون‌ها، انکر بولت‌ها، نصب ریل ماشین آلات، پل‌های یاتاقان، تسمه، ریل، راهبند و… استفاده می‌شود.

گروت‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که توانایی جذب نیرو‌های وارده و انتقال آن‌ها به قسمت کار را داشته باشد، مثلاً در حین نصب ماشین آلات مختلف، نیرو‌های وارده از آن‌ها توسط دوغاب یا ملات به فونداسیون بتنی منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: پودر سنگ مجسمه سازی

ملات‌ها و دوغاب‌ها باعث ایجاد مقاومت‌های مطلوب و قابل اعتماد و همچنین اتصال پایدار ملات یا دوغاب با سازه‌ها می‌شوند و دوغاب یا ملات از یک طرف و سطح کار از طرف دیگر روی آن قرار می‌گیرد.

به طور کلی دو روش ملات کاری یا دوغاب در داخل سوراخ‌های محل اتصال لنگر وجود دارد. بتنهایی که به دلیل آسیب دیدگی و ترک خوردگی دارای فضای خالی هستند با استفاده از دوغاب سیمانی قابل ترمیم هستند.

البته باید توجه داشته باشید که دوغاب فقط فضای خالی را پر می‌کند و از نظر سازه‌ای بتن را ترمیم نمی‌کند. بنابراین زمانی از دوغاب استفاده می‌شود که ترک‌ها و آسیب‌ها پیشرفت نکند و یا علت آسیب شناسایی و رفع شده باشد. علاوه بر آب، سنگدانه و سیمان پرتلند، افزودنی‌های روان‌کننده بتن ممکن است برای افزایش سیالیت دوغاب استفاده شود.

مطلب پیشنهادی: خرید بهترین سنگ جوشقان

نسبت آب به سیمان در مخلوط دوغاب معمولاً بین ۰. ۴ تا ۰. ۵ است و این نسبت میزان ترک خوردگی دوغاب بتن را مشخص می‌کند. به عنوان مثال در یک دوغاب معمولی سیمان، ۲۰ لیتر آب با ۵۰ کیلوگرم سیمان به همراه ۲۲۵ گرم مواد افزودنی ضد انقباض یا روان‌کننده مخلوط می‌شود.

پخش مصالح ساختمانی هانی

خاصیت ویژه دوغاب، یعنی سیالیت بالا، تزریق دوغاب به قسمت‌های مختلف بتن و پر کردن منافذ آن را آسان می‌کند.

گروت پلیمری چیست؟

گروت‌های پلیمری، دوغاب سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری است و دارای دو جزء است.
از مزایای دوغاب پلیمری می‌توانیم به استحکام کششی و خمشی بالایی آن اشاره داشته باشیم. همچنین دوغاب پلیمری با خاصیت ضد آب ( ملات عایق رطوبتی بتن تعمیری) مطلوب است.

مجموعه پخش مصالح ساختمانی فروشنده انواع مصالح ساختمانی از جمله بهترین کیفیت پودر سنگ جوشقان می باشد.

دوغاب اپوکسی گروت اپوکسی

این محصول در حال حاضر توسط طیف وسیعی از پیمانکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد و روز به روز بر میزان استفاده از آن افزوده می‌شود. برخلاف دوغاب پایه سیمانی، رزین‌های اپوکسی و پودر پرکننده در گروت اپوکسی استفاده می‌شود.
دوغاب اپوکسی بسیار بادوام است و سطحی صاف و بدون لکه را برای شما به ارمغان می‌آورد. به طور کلی دوغاب اپوکسی دارای ویژگی‌های بسیار مثبتی است که آن را از موارد مشابه به ویژه گروت پایه سیمانی متمایز می‌کند.
قبل از انتخاب متریال مورد نظر لازم است با مشخصات آن آشنا شویم تا بتوانیم بهترین گروت اپوکسی را انتخاب کنیم.

گروت اپوکسی شکل‌پذیر بدون حلال و دارای ۳ جزء. گروت اپوکسی دارای رزین اپوکسی، هاردنر، عامل آمین و دانه‌بندی سیلیس مخصوص می‌باشد. هنگام استفاده از دوغاب اپوکسی کافی است سه جزء آن را با هم مخلوط کنید.

مزایای دوغاب اپوکسی

دوغاب اپوکسی باعث سخت شدن سریع سازه می‌شود که بستگی به دمای اطراف دارد. گروت اپوکسی چسبندگی بالایی به کار معدنی و فولادی دارد. دوغاب اپوکسی در برابر ارتعاشات قوی مقاومت دارد. دوغاب اپوکسی بدون انقباض درمان می‌شود. اپوکسی مقاومت بالایی در برابر حملات شیمیایی دارد. گروت اپوکسی مقاومت مکانیکی بسیار بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: کاربرد آجر فشاری در نمای ساختمان

موارد استفاده از دوغاب اپوکسی

معایب و مزیت استفاده از گروت در ساختمان: گروت اپوکسی نیز مانند سایر انواع گروت کاربرد‌های فراوانی دارد و در موارد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول به دلیل چسبندگی عالی به سطوح فلزی و بتنی در اجرای زیر سری‌های فولادی، صفحات زیر ستونی و تسطیح ماشین آلات سنگین کاربرد دارد.

موارد استفاده از دوغاب اپوکسی
همچنین برای پر کردن فضا‌های خالی بین عناصر بتنی و فلزی استفاده می‌شود.

ویژگی‌های مهم دوغاب اپوکسی

گروت اپوکسی مقاومت بسیار بالا، دوام و عمر طولانی دارد. که آن را به یک ماده پرکاربرد در صنعت ساختمان تبدیل کرده است. اما ویژگی‌های دیگری نیز در این گروت وجود دارد که آن را منحصر به فرد می‌کند.

به عنوان مثال، پرکننده مورد استفاده در دوغاب اپوکسی می‌تواند رنگ آن را تغییر دهد. به همین دلیل شما می‌توانید. رنگ دلخواه خود را برای این گروت‌ها انتخاب کنید. این گزینه برای مواردی که دوغاب اپوکسی قابل مشاهده است بسیار مفید خواهد بود.

به مطالعه ادامه دهید: انواع کاربرد دیوار گچی

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *