مزایا و معایب پودر سنگ جوشقان

مزایا و معایب پودر سنگ جوشقان

مزایا و معایب پودر سنگ جوشقان: هر سنگی را بکوبند به صورت پودر سنگ جوشقان تبدیل می شود که رنگ و ویژگی های مختص به خود را دارد. در برخی از صنایع کشور رنگ و خلوص پودر سنگ بسیار اهمیت دارد. پودر سنگ جوشقان به لحاظ نوع ساختمان مولکولی و بلور های به کرا رفته در آن، به سنگ مرمر شبیه است.

پودر سنگ جوشقان در نما سازی ساختمان ها کاربرد دارد. زیرا ملات تهیه شده با آن بسیار یک دست، سفید و مستحکم است و بعد از خشک شدن نیز ترک نمی خورد و نمی شکند. زیرا رنگ سفید چشم نواز و دانه بندی مناسبی دارد و مقاومت سیمان سفید را نیز بالا می برد. از جمله ویژگی های مطلوب سنگ جوشقان می توان به رنگ سفید و ثابت آن اشاره کرد که بعد از سال ها ثابت می ماند.

خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی

کاربرد پودر سنگ جوشقان چیست

این سنگ جوشقان مزایای مختلفی از جمله رنگ سفید و ظاهری یک دست، مقاومت بالا و ترکیب پذیری عالی دارد. این عوامل باعث می شوند که در صنایع مختلفی مانند اجراء نمای ساختمان ها، سنگ فرش ها، مجسمه سازی، تهیه برخی انواع چسب کاشی، ساخت سنگ های زینتی یا برای گچ کاری در مناطق پر باران کاربرد بسزایی داشته باشد.

پودر سنگ جوشقان از افزودنی های بتن نیز محسوب می شود. زیرا علاوه بر اینکه هزینه بتن را کاهش می دهد، موجب افزایش مقاومت و کاهش امکان ترک خوردگی در آن نیز می شود. در دوغاب دهی و پوشش شیار ها در کاشی کاری و سرامیک کاری حمام و سرویس بهداشتی با سیمان سفید ترکیب می شود.  همچنین سنگ جوشقان برای پاشیدن روی قیر گونی، خوراک دام و سند بلاست نیز کاربرد دارد.

سنگ جوشقان چیست

پودر سنگ جوشقان از ترکیب کوبیده شدن سنگ جوشقان در کارخانه ها به وجود می آید. این سنگ از نوع سنگ های مرمریت است. این سنگ جز سنگ های آهکی به شمار می رود و مقادیر زیادی کربنات کلسیم (CaCO3) دارد.

سنگ جوشقان از لحاظ مولکولی مانند جنس سنگ مرمر است. معادن این سنگ در حومه شهر جوشقان از توابع شهرستان کاشان است. با توجه به رنگ روشن و سفید و قیمت خوب این سنگ، کاربرد فراوانی در فضاهای داخلی ساختمان دارد.

سنگ جوشقان چیست

سنگ جوشقان به دلیل برخورداری از ذرات مرمریت و آهک برای استفاده در فضاهای بیرونی و کف ساختمان گزینه مناسبی است. همچنین به دلیل برخورداری از آهک و جذب آب بالا نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد.  سنگ جوشقان در ساخت دیوار پارکینگ، دیوار راه پله، دیوار نورگیر، دکوراتیو، محوطه سازی و نمای پشت کارایی بسزایی دارد. سنگ بکار گرفته در ساخت برج آزادی تهران از نوع سنگ جوشقان سورت شهیادی است.

با مزایای پودر سنگ جوشقان آشنا شوید

از آنجا که ملات تولید شده پودر جوشقان مستحکم و سفید و یک دست است و آثار ترک خوردگی و شکستگی در آن دیده نمی شود، بیشتر در نماسازی ساختمان کاربرد دارد. ترکیب پودر این سنگ و سیمان سفید در افزایش استحکام ملات ناشی از آن نقش پررنگی دارد.

با توجه به رنگ سفید و ثابت این پودر، مدت ها بدون تغییر باقی می ماند و در مقابل نزولات جوی و تغییرات دما مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. در شهرهای شمالی کشور از پودر سنگ جوشقان، به عنوان رنگ ساختمان استفاده می کنند.

اهمیت و کارایی سنگ جوشقان

با توجه به مزایا و معایب پودر سنگ جوشقان که در بالا به آن اشاره کردیم. افزودن پودر سنگ جوشقان به بتن نیز باعث افزایش مقاومت آن و کاهش هزینه و کاهش احتمال ترک خوردگی بتن خواهد شد و در ساخت آن نیز کاربرد زیادی دارد. ترکیب پودر سنگ جوشقان و سیمان سفید در دوغابدهی و پوشیدن شیارهای سرامیک در حمام و سرویس بهداشتی بهترین اقدام است.

مطلب پیشنهادی: رایج ترین شن و ماسه در صنعت ساخت و ساز

اهمیت و کارایی سنگ جوشقان

کاربرد سنگ جوشقان در نمای سیمانی

از مهمترین کاربردهای سنگ جوشقان در نمای سیمانی شسته است. با توجه به کیفیت بالای این پودر، سفیدی پودر، یکنواختی آن مورد توجه سیمان کاران و پیمان کاران در ایجاد نمای شسته قرار گرفته است. برای این کار از ملات مرکب از پودر سنگ جوشقان، سنگ های دانه بندی و سیمان سفید به کار می برند. بعد از اتمام، کار با آب آن را می شویند تا سنگدانه ها نمایان شود.

کاربرد سنگ جوشقان در کشاورزی

پودر سنگ جوشقان مواد معدنی دارد. امروزه از آن به عنوان کود در کشاورزی در بارور سازی گیاهان و کمپوست استفاده می کنند. همانطور که می دانید، پودر سنگ جوشقان از دسته سنگ های آهکی است که مقادیر زیادی کربنات کلسیم و آهک دارد.

علاوه بر آن املاح معدنی دیگری نیز دارد. این پودر کاربردی در تنظیم pH خاک نقش دارد. هوادهی و ساختار خاک را نیز بهبود می دهد. این سنگ از فساد خاک جلوگیری می کند همچنین به خنثی شدن خاک اسیدی کمک شایانی می کند.این پودر کمک زیادی به جوانه زنی بذر می کند و در جلوگیری از هجوم حشرات بسیار موثر است.

مطلب پیشنهادی: کاربرد و ویژگی انواع آجر فشاری

کاربرد پودر سنگ جوشقان در مجسه سازی

از دیگر کاربردهای سنگ جوشقان در مجسمه سازی است. این محصول، رنگ سفیدی دارد و ظاهری یکنواخت و یک دست و دانه بندی ریزی نیز برخوردار است. بر خلاف سیمان سفید بعد از خشک شدن ترک نمی خورد. خمیر سنگ آن انعطاف‌ پذیری بالایی برای تغییر شکل دارد. از این رو از آن برای مجسمه ‌سازی، گل‌ سازی و انواع تابلوهای نقش برجسته و پتینه کاری کاربرد زیادی دارد.

کاربرد سنگ جوشقان

کاربرد سنگ جوشقان در زغال سنگ

مزایا و معایب پودر سنگ جوشقان از طریق جذب گرما و حرارت از گازهای گرم شده و جذب تشعشعات انرژی. میزان پیش گرمایش ذرات زغال سنگ نسوخته مقابل شعله را پایین می آورد که این کار باعث حذف و جلوگیری انفجار ذرات زغال سنگ می شود.

ذرات ریزتر این محصول از ذرات بزرگتر در کاهش خطر انفجار بسیار تاثیرگذار هستند. تمامی مناطقی از معدن زغال سنگ که زیر زمین قرار گرفته اند، باید تا 12 متری سطح کار پودرسنگ پاشی شوند. در معدنی که پودرسنگ پاشی صورت می گیرد، پودرسنگ باید به بالا، کف و تمامی اطراف سطوح معدن زغال سنگ پاشیده می شود. در سطحی که مقدار محتوای غیرقابل اشتعال ترکیب پودر زغال سنگ و پودر سنگ و سایر پودرها کمتر از 80% نباشد، باید نگه داری شود.

به مطالعه ادامه دهید: آشنایی با انواع دانه بندی شن و ماسه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.