مزایا و معایب انواع آجر فشاری

مزایا و معایب انواع آجر فشاری

در این مقاله قصد داریم درباره مزایا و معایب انواع آجر فشاری صحبت کنیم، با ما همراه باشید. آجر فشاری از قدیمی ترین انواع آجر در ساختمان سازی است. این آجر به آجر گری یا زبره نیز شناخته می شود. ابعاد این محصول ۲۲× ۱۰× ۵/ ۵ يا با همين طول و عرض اما به ضخامت ۴ یا ۳ سانتی متری تولید می شود. از آن جا که موقع خشت زدن، گوشه هاى گل در قالب با انگشت فشار وارد می شد، اين آجر را فشارى نامگذاری کردند.

اين نوع آجر برای گري چيني گزینه ایده آلی است. از آجر فشاری در نقش دیوار های باربر ساختمان ها، طاق ضربى، ديوارهاى حمال، جدا کننده و هم چنين به صورت آبساب براى نماسازی استفاده می کنند. به مرور زمان به علت وزن زیاد این محصول و مرتفع شدن سازه ها از کاربرد در دیوار چینی به کاربرد در فونداسیون سازی تغییر کرد.

در ادامه با مزایای و معایب این نوع آجر بیشتر آشنا خواهید شد.

خرید و فروش مصالح ساختمانی

آجر فشاری به چه نوع آجری گفته می شود

این آجر از خشت تولید و ساخته می‌ شود. به دلیل مشخصات مکانیکی و شیمیایی متمایزی که دارد به یکی از پرکاربرد‌ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی تبدیل شده است. امروزه به نسبت سال های قبل، این آجر محبوبیت کمتری پیدا کرده است، اما آجر فشاری همچنان به عنوان قالب ‌بندی فونداسیون استفاده می شود.

دلیل نام ‌گذاری این نوع آجر این است که در ابتدا با دست خشت آن زده می ‌شد و با فشار دستی نیروی انسانی خشت زن گوشه‌ های قالب به وسیله گل مخصوص پر می شد. این آجر در سفت کاری و زیرکاری ساختمان کاربرد بالایی دارد.

در ساختمان های امروزی از آجر فشاری خاوری استفاده نمی کنند. این آجر نسبت به تیغه سفالی مقاومت فشاری بالاتری دارد. آجر سفالی از نظر ساخت، شکل، رنگ و مشخصات فنی با بالاترین دقت تهیه و تولید می ‌شود. تیغه سفالی با توجه به شکل آن در نقاط مختلف ساختمان به کار می رود. این آجر مزایا و معایب انواع آجر فشاری نیز دارید که در ادامه به آن می پردازیم.

با انواع آجر فشاری آشنا شوید

آجرهای فشاری که در بازار وجود دارند، از انواع مختلفی برخوردار هستند که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد.

آجر فشاری سبز

آجر فشاری سبز در کوره حرارت بیشتری و بهتری می بیند و رنگ آن کبود یا سبز شده و به علت پخت زیاد از مقاومت، استحکام و دوام بالایی برخوردار است. بنابراین در مناطقی که نیاز به مقاومت بیشتری باشد، کاربرد بهتری دارد.

آجر سفال جوش

این نوع آجر به علت حرارت زیاد در نزدیکی شعله کوره‌های آجرپزی، آجرهای آن محل ذوب می شوند و شکل هندسی خود را از دست می دهند؛ بنابراین به یکدیگر می ‌چسبند. این نوع آجر در پی سازی و زیرسازی کاربرد دارد و به صورت بلوری و بسیار مقاوم است.

انواع آجر فشاری

خصوصیات ویژه آجر فشاری چیست

یکی از انواع این آجر با استفاده از برش بلوک های بزرگ و دستگاه پرس ساخته می شود. به این نوع آجر، آجر فشاری ماشینی می گویند. از جمله فاکتورهای مهمی که در زمان خرید این محصول باید توجه کرد، وزن هر قالب آجر، ابعاد و استحکام فشاری آن است.

رنگ آجر فشاری زرد یا قرمز و ما بین این دو رنگ است. این تغییر رنگ بستگی به دمای پخت آجر، نوع خاک و فرمول مورد استفاده در تولید این محصول دارد. هرچه دمای پخت این آجر بالا باشد، رنگ آجر روشن تر و از کیفیت بهتری برخوردار می شود.

وزن این آجر در محدوده ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب قرار می گیرد و وزن هر یک از آن ها حدود ۲ کیلوگرم است. این محصول مقاومت بالایی را در برابر تاثیرات محیطی از خود نشان می دهد و مقاومت فیزیکی بالایی نیز دارد. مقاومت در برابر یخ ‌زدگی آجر فشاری می ‌تواند به ۳۰۰ چرخه نیز برسد.

مطلب پیشنهادی: کاربرد انواع تیغه سفال در ساختمان سازی

ویژگی های آجر فشاری

این نوع آجر قابلیت حفظ گرما در داخل فضا را ندارد؛ بنابراین به راحتی گرما را به بیرون منتقل می کند. به همین دلیل پیمانکاران از آن در ساخت خانه های مسکونی در مناطق سردسیر استفاده نمی کنند. میزان جذب آب این مواد بین ۳ تا ۷ درصد است.

همین ویژگی این محصول را در طراحی نما و در مناطق مرطوب بی رقیب کرده است. استحکام آجر فشاری به وسیله چگالی آن محاسبه می‌‌ شود. از این آجر می ‌توان برای ساخت دیوارهای باربر در ساختمان های بنایی نیز استفاده کرد.

میزان جذب آب آجر فشاری این مورد را نشان می‌ دهد که چه مقدار رطوبت را در مدت معینی می‌ تواند جذب  خود کند. این آجر ظاهری طبیعی دارد به همین دلیل از آن در طراحی نما ساختمان استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: کاربرد انواع دیوار گچی

ویژگی های آجر فشاری

مزایای آجرهای فشاری

استفاده از این آجر مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. در ادامه مزایای ان را ذکر خواهیم کرد.

 • دسترسی به این آجر در مناطق مختلف بسیار آسان است. شما به راحتی می توانید این محصول را خریداری کنید.
 • قیمت پایین و مناسب آجر گری نسبت به سایر آجرها
 • برخورداری از چسبندگی خوب با ملات سیمانی
 • افزایش مقاومت در برابر اثرات دما و رطوبت شدید
 • تهیه و خرید این نوع آجر را در تمامی مناطق
 • با حفظ خواص فیزیکی و شیمیایی و عملکرد، طول عمر بالایی دارد
 • آجر فشاری نمونه ای از مصالح ساختمانی با مقاومت بالا در برابر هرگونه ضربه است.
 • سطح آجر خاصیت ضد بخار دارد. به گونه ای که گرد و غبار و دوده در اثر باران جذب و شسته نخواهند شد.
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر رطوبت، امکان استفاده از آن بدون هیچ محدودیتی را فراهم می کند.

مطلب پیشنهادی: مزایا و معایب دیوار گچی

معایب استفاده از آجر فشاری چیست

این محصول نیز مانند هر محصول صنعتی دیگر معایبی دارد. در ادامه به تعدادی از معایب این آجر اشاره می کنیم.

 • آجر فشاری وزن بالایی دارد و در افزایش وزن ساختمان تاثیر می گذارد.
 • آجر گری نمی تواند گرما و حرارت را حفظ کند؛ بنابراین نمی توان از این آجر توقع عایق بودن را داشت.
 • این خصوصیت آجر گری ممکن است در افزایش هدر رفت انرژی و افزایش هزینه های ناشی از آن تاثیر بگذارد.
 • امکان تغییر شکل و ظاهر آجر گری به دلیل انبساط حرارتی نیز وجود دارد.

معایب استفاده از آجر فشاری

آجرهای فشاری چه کاربردهایی دارند؟

مزایا و معایب انواع آجر فشاری: اگرچه آجرهای فشاری نمونه ای از مصالح ساختمانی قدیمی به حساب می آیند. اما هم چنان کاربردهای خود را در صنعت ساخت و ساز دارند. در ادامه به چند نمونه از کاربردهای این آجر اشاره خواهیم کرد.

 • آجرهای فشاری در دیوار چینی و کرسی چینی پی دیوار بهترین گزینه هستند.
 • برای ساخت دیوارهای باربر آجر فشاری را انتخاب میکنند.
 • اغلب از این آجر برای قالب بندی فونداسیون نیز استفاده می شود.
 • این محصول گزینه خوبی برای انتخاب در ساخت دیوار حیاط و ویلا است.
 • این آجر برای ساخت طاق ضربی نیز کارایی دارد.

به مطالعه ادامه دهید: مزایا و معایب پودر سنگ جوشقان

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *