شن و ماسه برای ساخت و ساز

شن و ماسه برای ساخت و ساز

شن و ماسه و ساخت و ساز مفاهیمی جدایی ناپذیر هستند. محال ممکن است در حوزه‌ای ساخت و ساز صورت بگیرد، اما شن و ماسه در آن دخیل نباشد. از گذشته تا کنون انسان‌ها خلاقانه در پی خلق سازه‌های جدید و محصولات کارآمد با ماسه و شن بوده‌اند.

شیشه، ماده‌ای پرکاربرد در انواع صنایع به وسیله نوعی خاص از شن و ماسه تهیه شده و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. انواع و اقسام خانه‌های آجری و بتنی و… با شن و ماسه بنا شده‌اند و سرپناهی محکم به وجود آورده‌اند.

شاید در میان مصالح ساختمانی سیمان، بتن، آجر و سرامیک و غیره، شن و ماسه مهم به حساب نیاید اما باید بدانیم که اگر شن و ماسه نباشد. هیچ سازه بتنی ساخته نمی‌شود. هیچ آجری روی آجر دیگر و هیچ کاشی و سرامیکی کنار کاشی و سرامیک دیگر نمی‌ماند و به طور کلی هیچ ساخت و سازی صورت نمی‌گیرد. پخش مصالح ساختمانی هانی این مقاله را با هدف افزایش اطلاعات شما عزیزان تهیه کرده لطفا تا انتها همراه ما باشید.

بیشترین کاربردهای شن و ماسه

پی سازی ساختمان و سازه‌های بتنی، آجر چینی، نصب کاشی و سرامیک از جمله کاربردهای ماسه و شن در صنعت ساختمان سازی هستند. بتن، پرکاربردترین مصالح ساختمانی و پرمصرف‌ترین ماده دنیا پس از آب! به طور عمده از ماسه و شن تشکیل شده است و چنین عمر بالا و مقاومتی در برابر انواع آسیب‌ها و تغییرات دمایی و.. از خود نشان می‌دهد.

جالب است بدانید که شن و ماسه‌های کاربردی در ساخت و ساز انواع و جنس‌های مختلفی دارند. جنس این مواد حتی ناحیه به ناحیه فرق می‌کند و به جهت تحقق اهداف ساختمان سازی و ساخت سازه‌های مقاوم باید جنس ماسه و شن و سنگ‌های منطقه مد نظر، مورد مطالعه و بررسی متخصصان قرار گیرد.

بیشترین کاربردهای شن و ماسه

 برای اینکه بهتر با انواع مختلف و کاربردهای شن و ماسه برای ساخت و ساز آشنا شوید، در ادامه قصد داریم به تفصیل به معرفی انواع ماسه و شن کاربردی در صنعت ساختمان سازی بپردازیم و مهمترین حوزه‌های استفاده از آن را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

منابع شن و ماسه؛ ماسه و شن ساختمان سازی از کجا تامین می‌شود؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم تنوع جنس و ویژگی‌های شن و ماسه در هر ناحیه با نواحی دیگر تفاوت دارد. اما به طور کلی می‌توان ماسه و شن‌های کاربردی در ساختمان سازی را به دو دسته طبیعی و شکسته تقسیم بندی کرد.

این تقسیم بندی بر اساس منبع تامین کننده ماسه انجام شده و به روش‌های طبیعی و مصنوعی تهیه ماسه و شن اشاره دارد. هر چند که این دو روش شن و ماسه‌هایی متفاوت از لحاظ ویژگی‌های مختلف تولید می‌کنند، اما هر دو برای استفاده در صنعت ساختمان سازی کارآمد هستند.

بیشتر بخوانید: انواع مصالح ساختمانی و کاربرد هرکدام

شن و ماسه طبیعی چیست؟

به خصوص در فصل بارندگی و بالا آمدن آب رودخانه‌ها جریان آب بیشتر شده و طی جریان سنگ‌های کوچک و بزرگ رودخانه‌ای روی هم می‌سایند. غلتیدن سنگ‌ها و سایش آن‌ها سبب ایجاد دانه‌هایی گرد و صیقلی از شن و ماسه می‌شود.

هر ساله پس از فصول پر باران و کاهش آب رودخانه این ذرات ماسه و شن طبیعی را جمع آوری کرده و جهت مصرف در ساخت و ساز از مراحل شستشو و سرند کردن می‌گذرانند. برای خرید دیگر مصالح ساختمانی مانند گروت با شماره های داخل وب سایت ما تماس بگیرید.

 این شیوه طبیعی تامین ماسه و شن پس از سال‌های سال از صنعتی شدن اغلب مراحل تولید و مصرف مصالح در صنایع همچنان مورد استفاده است و شن و ماسه‌های طبیعی بخش اعظمی از شن و ماسه‌های ساخت و ساز را تامین می‌کنند.

ماسه و شن شکسته چیست؟

اما شیوه‌ای مصنوعی نیز برای تامین شن و ماسه ساختمان سازی وجود دارد. در روش غیر طبیعی سنگ‌هایی مخصوص را با بررسی جنس در دستگاه‌های سنگ شکن قرار می‌دهند و خرد می‌کنند. این شن و ماسه‌ها که به دلیل شکسته شدن سنگ به ماسه و شن شکسته شناخته می‌شوند. پس از فرآیند تولید، الک و بر اساس ابعاد و اندازه ذرات دانه بندی شده و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به طور کلی دو منبع تامین ماسه و شن ساخت و ساز، بستر رودخانه‌ها و کارخانجات مربوطه شکست سنگ‌ها هستند. شایان ذکر است که شن و ماسه‌هایی که طی این روش‌ها به دست می‌آیند از لحاظ ویژگی‌های مختلف با هم تفاوت‌هایی نیز دارند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها شکل ظاهری و سطوح دانه‌های ماسه و شن است.

برای خرید پودر سنگ جوشقان با کیفیت بالا و قیمت مناسب پیشنهاد ما خرید از پرتلند می باشد.

در روش طبیعی با سایش سنگ‌ها بر روی هم دانه‌هایی گرد و صیقلی تولید می‌شوند و بلعکس در روش صنعتی و مصنوعی دانه‌ها گوشه دار و تیز هستند. این فرق به ظاهر کم اهمیت در کاربردهای بتن سازی و کاشی کاری و سرامیک، آجر چینی و.. به طور قابل توجهی تفاوت ایجاد می‌کند.

 در حالت کلی شن و ماسه‌های گرد و صیقلی طبیعی کاربرد بهتری دارند و با اصطکاک بیشتر با ذرات دیگر ملات باعث سهولت ماله کشی در حین آجر چینی و نصب کاشی و سرامیک و پر کردن قالب بتن می‌شوند.

کاربردهای شن و ماسه برای ساخت و ساز

موارد استفاده شن و ماسه در صنعت ساختمان سازی و انواع ساخت و ساز از ساخت راه‌ها گرفته تا خانه و آپارتمان و.. بسیار گسترده است. همان گونه که در ابتدای مقاله اشاره کردیم ساخت و ساز بدون شن و ماسه امکان پذیر نیست.

بیشتر بخوانید: انواع تیغه سفال و کاربرد هرکدام

کاربردهای شن و ماسه برای ساخت و ساز

 به خصوص در ساختمان سازی به سبک جدید و خانه‌های مقاومی که از بتن ساخته می‌شوند. اگر شن و ماسه نباشد عملا هیچ ساخت  صورت نمی‌گیرد. شن و ماسه دو جزء مهم و اساسی تولید بتن و پی سازی ساختمان هستند. البته کاربرد شن و ماسه در صنعت ساختمان سازی به اینجا خلاصه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: روش های تولید پودر سنگ

تمامی شیشه‌های به‌کار رفته نه تنها در صنعت ساخت و ساز، بلکه تمامی صنایع از مواد پایه ماسه، سیلیس، آهک، کربنات سدیم و.. تهیه می‌شوند و نوع خاصی از ماسه جزو ترکیبات اصلی آن‌هاست. علاوه بر پی سازی ساختمان‌ها و بتن سازی، تمامی مراحل آجر چینی دیوارها، نصب کاشی و سرامیک و موزاییک با ملات متشکل از شن و ماسه و سیمان و.. انجام می‌گیرد.

شن و ماسه برای محفوظ نگهداشتن لوله‌های تاسیسات و جلوگیری از نفوذ رطوبت به ساختمان نیز کاربرد دارند. از موارد دیگر کاربرد شن و ماسه‌ها در ساخت و ساز نیز می‌توان به ریخته گری، تهیه آجر نسوز و آجر ماسه آهکی اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و کاربردی، انواع مختلف، منابع و موارد استفاده از شن و ماسه برای ساخت و ساز را مورد بررسی قرار دهیم. اگر از مهندسان و ساختمان سازان هستید و می‌خواهید برای پی سازی ساختمان، عایقسازی لوله‌ها، آجر چینی یا هر مرحله از ساخت شن و ماسه تهیه کنید. در مورد نوع ماسه مناسب اطلاع کسب نمایید و از کارخانجات معتبر و منصف عرضه کننده این محصولات را تهیه کنید.

به مطالعه ادامه دهید: نکات مهم در اجرای تیغه سفال در ساختمان سازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *