روش های ساختمان سازی مدرن

روش های ساختمان سازی مدرن

روش های ساختمان سازی مدرن: چرا ساختمان سازی به روش سنتی به اندازه مدرن خوب نیست؟ اول اینکه عملیات گود برداری و پی ریزی باعث آلودگی محیط زیست می‎شود و با ایجاد زباله بیشتر باعث تخریب بیشتر محیط زیست خواهد شد و علاوه بر این‎ها این روش از ساختمان سازی معمولا با استفاده از بتن و تیر آهن انجام می‎شود.

(البته با توجه به نوع محاسبات پروژه و محل ساخت آن می‎تواند استفاده از آن‎ها تفاوت داشته باشد )که هر کدام از این روش‎ها نیاز به محل مخصوص نیاز دارند، در نتیجه هزینه بیشتر و زمان زیادتری می‎طلبد.

در روش ساخت و ساز به صورت سنتی به نیروهای عملیاتی و کارگران بیشتری نیاز است به این خاطر که کل پروژه در محل پروژه پیاده سازی می‎شود، اما در روش‎های ساخت و ساز مدرن چون از پانل‎های ساختمان سازی آماده و پیش ساخته استفاده می شود، به کارگران کمتری نیاز است که همان‎ها نیز برای نصب اجزا در پروژه حضور دارند.

برای مثال در ساختمان سازی مدرن برای جدا کردن فضاها از دیوار گچی پیش ساخته استفاده می‎کنند که بدلیل نصب آسان آن باعث صرفه جویی در زمان می‎شود و از طرف دیگر این دیوار گچی به دلیل نداشتن پستی و بلندی از هزینه گچ و خاک مورد نیاز در ساختن دیوار کم میکند، و علاوه بر این‎ها دارای کیفیت خوبی نیز می‎باشد. با ادامه این مقاله از پخش مصالح ساختمانی هانی همراه باشید.

پخش مصالح ساختمانی هانی

آشنایی با روش های ساختمان سازی مدرن 

در جهان حال حاضر که جمعیت به صورت لحظه‎ای رو به افزایش است به تبع نیاز به مکان‎های بیشتری برای زندگی می‎باشد، در نتیجه ساختمان سازی به صنعتی بزرگ، پر هزینه و زمان بر تبدیل شده است. اما برای راحتی افراد و سریع‎تر حل کردن مشکل خانه‎داری نیاز به روشی است در آن در مدت زمان سریع‎تری و با هزینه کمتر بتوان ساختمان سازی کرد که به آن ساختمان سازی مدرن می‎گویند.

این نوع ساختمان سازی با محیط زیست بیشتر سازگاری داشته و از لحاظ معماری نیز برای چیدمان و دکور خانه مناسب تر است. که این نکته برای دنیا و زندگی مدرن این روزها بسیار حائز اهمیت می‎باشد. در این نوع از ساختمان سازی روش‎هایی به کار می‎رود که علاوه بر سریع‎تر کردن ساخت و پایین آوردن هزینه‎ها باعث ایمنی بیشتر نیز می‎شود. که ما در ادامه در مورد آنها کامل‎تر خواهیم گفت.

مزیت های ساخت و ساز مدرن

در روش‎های ساخت و ساز مدرن زمان بندی در کنترل پروژه و مدیریت پروژه بسیار راحت‎تر است و دلیل آن پیش ساخته بودن، می‎باشد. در ساختمان‎هایی که امروزه ساخته می‎شوند. همه چیز با اصول مهندسی و محاسبات دقیق حساب شده و در دست ساخت قرار می‎گیرد در نتیجه مصالح متناسب نیز به کار گرفته می‎شود.

این در حالیست که در ساخت و سازهای سنتی باید از چندین کارگر برای ساختن ساختمان استفاده کرد که به دلیل عدم هماهنگی خیلی از مواقع رسیدن به سازه موردن انتظار سخت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: انواع تیغه سفال و کاربرد هرکدام

مزیت های ساخت و ساز مدرن

زمانی که از مصالح مناسب استفاده شود، کل ساختمان دارای ویژگی‎های مفیدی خواهد شد. برای مثال در این روش مدرن از تیغه سفال استفاده می‎شود که علت استفاده از آن نیز سازگاری آن با محیط زیست، با کیفیت بودن مواد اولیه آن، مقاوم بودن آن در برابر حوادث طبیعی، مقاوم بودن آن در برابر رطوب و در نهایت راحتی استفاده از آن است. که همه ویژگی هایی که دارد را به کل ساختمان نیز تعمیم می‎دهد.

ساختمان سازی با قالب عایق بتنی

یکی دیگر از روش‎های که در ساختمان سازی مدرن استفاده می‎شود، همین مورد است. در روش قالب عایق بتنی، بتن و میلگرد‎ها به صورت تقویت شده با یکدیگر ترکیب می‎شوند که همین کار سبب می‎شود. از لحاظ کششی و خمشی دارای استحکام مناسبی باشند. این پانل‎ها از لحاظ استحکام بسیار مقام هستند و به این دلیل که مثل قطعات لگو کنار هم قرار می‎گیرند. آنها را بسیار مقاوم می‎کند. این نوع از پانل‎ها در بهینه سازی انرژی نیز بسیار پر اهمیت هستند.

برای اینکه بتن مورد استفاده دارای استحکام و چسبندگی بیشتری باشد از پودر سنگ جوشقان در تولید آن استفاده می‎کنند. که بدلیل داشتن خاصیت ضد آبی، چسبندگی بالا بین ذرات، ماندگاری رنگی و ظاهری و … است.

این پودر سنگ جوشقان سبب ماندگاری و استحکام بیشتر بتن شده، در نتیجه مقاومت این پانل‎ها را در برابر هر آسیبی بیشتر می‎کند. و البته انعطاف پذیری و شکل پذیری بالای این نوع از پودر سنگ سبب منعطف تر شدن قالب عایق بتن شده و جاسازی و جاگذاری آن را راحت‎تر می‎سازد.

ساختمان سازی با قالب عایق بتنی

واحدهای ساختمان سه بعدی و تکنولوژی دو جداره، از دیگر روشهای مدرن

واحدهای سه بعدی با نرم افزارهای طراحی‎های سه بعدی طراحی و ساخته می‎شوند. بعد از آن به شکل پیش ساخته به محل مورد نظر حمل می‎شود و به همراه دیگر اجزا در ساختمان سازی نصب می‎گردد. همانطور که گفتیم این پیش ساخته بودن از نظر صرفه جویی در هزینه و زمان بسیار تاثیر گذار است. زیرا علاوه بر اینکه نیازی نیست در محل مورد با مصالح مختلف آن را ساخت بلکه آن به جای چندین کارگر توسط یک دستگاه ساخته می‎شود. همین موضوع نیز سبب می‎شود که خطای کمتری رخ بدهد و نتیجه مطلوب‎تری به همرا داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: چه زمانی و در کجا از گروت استفاده می شود

فناوری دوجداره در ساختمان سازی‎های جدید و روش‎های مدرن حال حاضر استفاده می شود. به این شکل که دو دیوار مجزا می‎سازند که میان این دو دیوار فضایی خالی وجود دارد. بعد از آن، این فضای خالی را با بتن یا مصالح مشابه بتن پر می‎کنند.

مزیت این دیوارهای دو جداره، عایق پذیری بالاتر آن هم در برابر صدا و هم در برابر دمای هوای محیط بیرون ساختمان، است و در کنار اینکه استحکام بالایی دارند وزن کمتری نیز دارا می‎باشند. با این فناوری‎های ساخت و ساز مدرن می توان در کنار ساخت یه ساختمان در بازسازی و نوسازی ساختمان‎ها نیز استفاده‎های زیادی انجام داد.

بیشتر بخوانید: آجر نسوز چیست

واحدهای ساختمان سه بعدی و تکنولوژی دو جداره، از دیگر روش های مدرن

فونداسیون های بتنی پیش ساخته 

 امروزه فونداسیون‎های تقویت شده‎ای در کارخانه ها ساخته می‎شود که به دلیل محاسبات عمرانی کاملا استاندارد می‎باشند. این فونداسیون‎ها به صورت آماده یا همان از پیش ساخته حمل می‎شوند تا نصب گردند و بعد از آن با کمک مصالح مخصوص و شمع‎هایی که برای این عملیات می‎باشد بر روی زیرساخت ساختمان نصب می گردند. مزیت‎های اصلی این نوع از فوندانسیون‎ها، سرعت بالاتر، مقاومت بیشتر و گودبرداری کمتر می‎باشد.

پانل‎های بتنی پیش ساخته نیز وجود دارند که این پانل‎ها به صورت پیش ساخته در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‎گیرند. که در کارخانه‎ها ساخته می شوند. آنها شامل پانل‎های دیواری با جنس مواد مختلف، پانل‎های روکش، درها و پنجره‎ها می‎باشد. که در محل پروژه نصب می شوند. مزایای این پانل‎ها قیمت های متنوع، استانداردهای بالاتر و نصب آسان‎تر آن می‎باشد. روش های ساختمان سازی مدرن

به مطالعه خود ادامه دهید: روش تشخیص پودر سنگ از سیمان سفید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *