دیوار گچی پیش ساخته از کجا بخریم

دیوار گچی پیش ساخته از کجا بخریم

دیوار گچی پیش ساخته از کجا بخریم : دیوار گچی که امروزه آن را به عنوان پانل گچی نیز می‌شناسند یکی از اصلی‌ترین ملزومات در صنعت ساختمان سازی تبدیل شده است. این دیوارها دارای ویژگی‌های بسیاری اعم از سطح یکپارچه، صاف، موازی و به شکل مکعب مستطیل و… هستند. دیوارهای گچی معمولاً به صورت آماده در کارخانه سراسر کشور تولید می‌شوند.

این دسته از مصالح ساختمانی دارای کاربردهای بسیار گسترده‌ای هستند به عنوان مثال در بازسازی و نوسازی ساختمان توسط مهندسین به کار گرفته می‌شود. امروزه دیوار گچی به یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمان تبدیل شده است که در ادامه در خصوص این مصالح بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پانل گچی چیست؟

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره شد دیوار گچی امروزه به صورت پیش ساخت خریداری می‌شود که یکی از ملزومات ساخت و ساز خشک و یا کناف در صنعت ساختمان سازی به شمار می‌رود. تولید این پانل گچی با استفاده از گچ و آب بوده که در مقایسه با گچ‌های ساختمانی پودرهای ریزتری دارند.

به زبان ساده‌تر بخواهیم پنل گچی آماده را برای شما معرفی کنیم به این صورت می‌شود که این دیوارها صفحاتی هستند که هسته گچی با ترکیبات ویژه‌ای تولید شده‌اند و سطح و لبه‌های آن با نوعی کاغذ پوشانده شده است.

دیوار گچی یکی از مصالح خشک ساختمانی است که کاربردهای بسیار وسیعی دارد. این ماده به دلیل وزن سبکی که دارد برای اجرای دیوارهای داخلی ساختمان به ویژه در ساختمان‌های بلند کاربرد بیشتری دارند. سطح رویی این پانل‌ها قابلیت نصب شدن بر روی انواع قاب چوبی، فلزی، سطوح سیمانی، سطوح بنایی و چوب چند لایه را دارند.

برای خرید دیوار گچی شما می توانید از پخش مصالح ساختمانی هانی خرید خود را انجام دهید.

انواع طرح دیوار گچی پیش ساخته از کجا بخریم

دیوار گچی از پیش ساخته شده را می‌توان از جهات مختلف به دسته بندی‌های متنوعی تقسیم بندی کرد. یکی از اصلی‌ترین طبقه بندی که این دیوارها به خود دیده‌اند بر اساس مقاومت آن‌ها در برابر حریق و رطوبت می‌باشد. ابر این اساس انواع دیوار گچی به دسته بندی زیر تقسیم بندی شده‌اند:

انواع طرح پانل های گچی

 • پانل گچی معمولی یا ساده (RG)

از اصلی‌ترین کاربردهایی که دیوار گچی معمولی و یا ساده دارد استفاده از آن به عنوان دیوارهای جدا کننده کناف، دیوارهای لاینینگ و سقف کاذب در محیط‌های خشک و بدون حریق می‌باشد. این دسته از دیوارها دارای روکش کرمی رنگ هستند که در پشت آن‌ها مهر آبی کناف به صورت لاتین چاپ شده است.

 • پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت (MR)

پنل گچی مقاوم در برابر رطوبت صفحاتی می‌باشند که گچ استفاده شده در آن‌ها با مواد مختلفی که در برابر رطوبت مقاوم هستند ترکیب شده‌اند و در فضاهای مربوط اعم از سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه‌ها و.. استفاده می‌شوند. روکش این دسته از پنل‌ها به رنگ سبز بوده که در امتداد محور میانی آن مهر آبی کناف به صورت لاتین چاپ شده است.

 • پانل گچی مقاوم در برابر حریق (FR)

ساختار پنل گچی آماده که در برابر حریق مقاوم می‌باشد از الیاف شیشه مقاوم استفاده شده است. از این دیوار‌های آماده برای فضاهایی که نیازمند به محافظت در برابر آتش هستند استفاده می‌شود. به عنوان مثال پوشش تیرها و ستون‌های فولادی، داکت‌های تأسیساتی و… پانل آماده FR دارای روکش صورتی رنگ بوده که در پشت آن مهر قرمز رنگ به صورت لاتین چاپ شده است.

 • پانل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت (FM)

پانل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت از آن دسته از دیوارها آماده هستند که از الیاف شیشه و مواد مقاوم به صورت هم زمان در ترکیبات خود استفاده کرده‌اند و در فضاهایی که نیازمند به محافظت در برابر رطوبت و حریق هستند کاربرد دارند. پنل FM دارای روکش سبز رنگ بوده که در پست آن مهر قرمز رنگ کناف به صورت لاتین چاپ شده است.

چند مورد از بهترین ویژگی‌های دیوارهای گچی

یکی از اصل‌ترین ویژگی‌هایی که دیوار گچی آماده و ساخته شده دارد این است که شما می‌توانید این دیوارها را در رنگ‌های متنوعی خریداری کنید، همین امر باعث شده است که معماران داخلی از این دیوارها برای طراحی داخلی منازل بیشتر استفاده کنند.

از دیگر ویژگی‌هایی که این دیوارها دارند می‌توان به برش راحت آن اشاره کرد، همین امر باعث شده است که در صورتی که محیطی قصد استفاده از این مصالح را داشته باشید؛ اما کوچک‌تر باشد به راحتی می‌توان بلوک گچی را برش داد و به راحتی در محل مورد نظر استفاده کرد.

کاربرد پانل گچی

از اصلی‌ترین کاربردهایی که دیوار گچی ساخته شده دارد می‌توان به استفاده از آن در دیوارهای غیر باربر، پوشش مستقل دیوار، محافظت ستون‌ها، چاه آسانسور و تأسیساتی که در برابر حریق هستند استفاده کرد. علاوه بر این موضوع دکوراسیون و روکش نهایی دیوارهای داخلی، ایجاد یک سقف کاذب با خاصیت ضد آتش و عایق از دیگر کاربردهایی است که دیوار گچی دارد.

پنل‌های گچی با توجه به ویژگی‌هایی که دارند کاربردهای بسیار وسیعی تری نیز خواهند داشت، از این دیوارها در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی از جمله هتل‌ها و ویلاها در بخش‌های مختلف اعم از انبارها، فضای آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و… استفاده می‌شود.

مزایای دیوار گچی پیش ساخته

دیوار گچی پیش ساخته از کجا بخریم و برخی از اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از پنل گچی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه جویی در وقت و تسریع روند ساختن ساختمان

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت‌هایی که دیوار گچی پیش ساخته دارد می‌توان به صرفه جویی در وقت و سریع‌تر شدن یک سازه اشاره کرد. لازم به ذکر است ساخت دیوارها هم زمان با کارهای دیگر در ساختمان سازی اعم از نقشه کشی، خاک برداری و.. انجام می‌شود در نتیجه با استفاده از این دیوارهای پیش ساخته در مدت کوتاه‌تری این مرحله گذرانده می‌شود.

 • استحکام و کیفیت بالا

همان طور که در بالاتر ذکر است دیوار گچی توپر بوده و از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار شده است. در ساخت این نوع از مصالح ساختمانی از بهترین مواد اولیه استفاده می‌شود. دیوار گچی در برابر خوردگی، اسیدها و ضربه از خود مقاوم و دوام نشان می‌دهند.

مزایای دیوار گچی پیش ساخته

 • صرفه جویی در انرژی و مصالح به کار رفته

در صورتی که از دیوار ی از قبل ساخته شده استفاده کرد 15 درصد از مقدار مصالحی که به صورت عادی در ساختمان سازی استفاده می‌شود کاهش داده می‌شود. از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان برای این دیوارها بیان کرد صرفه جویی در انرژی مصرفی ساختمان می‌باشد. مزیت دیگر این دیوار مقاومت بالا در برابر رطوبت است.

بیشتر بخوانید: تفاوت ساختمان سازی امروزه با گذشته

 • مقاوم در برابر نفوذ حشرات

همان طور که در بالاتر ذکر است دیوار گچی آماده دارای استحکام و مقاومت بالایی می‌باشد در نتیجه حشراتی اعم از مورچه، موریانه و.. نمی‌توانند از این دیوارها رد شوند. همین امر باعث شده است که استفاده از این دیوار پیش ساخته شده روزبه‌روز افزایش داشته باشد.

 • کاهش خسارات ناشی از زلزله

با وجود حوادث طبیعی اعم از زلزله و.. خسارات کمتری با وجود این دیوارها به جای خواهد ماند. همان طور که می‌دانید این دیوارهای پسش ساخته سبک هستند و استحکام بالایی ندارند در نتیجه در حوادث طبیعی مانند زلزله دیوارهای آجری به راحتی فرو ریخته نمی‌شوند.

معایب دیوار گچی پیش ساخته

در کنار مزیت‌های بی شماری که این دیوارها دارند معایبی نیز وجود دارد. معایب دیوار پیش ساخته به شرح زیر می‌باشد:

 • هزینه بالای راه اندازی کارخانه
 • وجود مشکلاتی در حمل و نقل دیوارها
 • هزینه بالای خرید و نصب

به مطالعه ادامه دهید: مصالح ساختمان سازی مقوام در برابر آتش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *