دیوار چینی بهتر است یا دیوار گچی آماده

دیوار چینی بهتر است یا دیوار گچی آماده

دیوار چینی بهتر است یا دیوار گچی آماده: امروزه بسیاری از مهندسین در ساختمان سازی و یا حتی گاهی در بازسازی ساختمان‌ها از دیوارهای مختلف گچی و چینی استفاده می‌کنند. دیوار گچی در حقیقت یکی از انواع دیوارهای است که به صورت آماده در کارخانه‌ها تولید می‌شوند؛ این دسته از دیوارها کاربردهای بسیار وسیعی در صنعت ساختمان سازی دارد.

محبوبیت فوق‌العاده‌ای که امروزه دیوار گچی به خود دیده است بیشتری دیوار چینی می‌باشد. در ادامه این مقاله که توسط همکاران ما در پخش مصالح ساختمانی هانی تولید شده شما را با دیوار چینی و دیوارهای گچی بیشتر آشنا خواهیم کرد تا انتخاب راحت‌تر و بهتری داشته باشید.

پخش مصالح ساختمانی هانی

تعریف دیوار گچی

دیوارهای گچی امروزه با نام بلوک‌های گچی نیز شناخته شده‌اند. این دیوارها در حقیقت یکی از محصولات کارخانه به شمار می‌رود که از گچ و الیاف‌های مختلف ساخته شده است. لازم به ذکر است گچ‌هایی که در این دیوارها به کار گرفته شده است به هیچ عنوان گچ‌های معمولی نیستند و ریزتر از آن‌ها هستند.

همین امر باعث شده است که محبوبیت این دیوارها روزبه‌روز افزایش پیدا کند. مهندسین می‌توانند دیوار گچی را به صورت مکعبی شکل خریداری کنند و با قرار دادن در کنار یکدیگر دیوارهای بزرگ‌تری تشکیل دهند.

در صورتی که قصد دارید تعدادی از این دیوارها را در کنار یکدیگر قرار دهید باید به سراغ خرید ملاط مخصوص دیوار گچی بروید. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که این دیوارها به خود دیده‌اند رنگ‌های متنوعی است که دارند؛ همین امر یکی از دلایلی است که این دیوارها امروزه به محبوبیت رسیده‌اند.

کاربردهای دیوار گچی

یکی از کاربردهای که این دیوارها امروزه دارند استفاده از آن برای جداسازی بخش‌های مختلف یک ساختمان است. همان طور که در بالاتر ذکر شد دیوارهای گچی در رنگ‌های مختلفی به وجود آمده است که زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشد. علاوه بر این موضوع این دیوارها وزن پایینی دارند که می‌توان از آن در نقاط مختلف یک ساختمان بهره گرفت و بخش‌های مختلف را از یکدیگر جدا کرد.

از دیگر کاربردهایی که می‌توان برای دیوار گچی بیان کرد ساخت تیغه‌های مختلف در داخل ساختمان‌ها می‌باشد. این امر به مهندسین کمک می‌کند تا بسیار راحت‌تر ساخت ساختمان را ادامه دهند.

علاوه بر این موضوع این دیوارها قابلیت پیاده سازی طراحی‌های مختلف در ساختمان را نیز برای مهندسین فراهم کرده است. موضوعاتی که ذکر شد تنها گوشه‌ای از کاربردهای دیوارهای گچی را در بر می‌گیرند؛ به‌عنوان‌مثال از دیگر کاربردهای آن می‌توان به پوشش مستقل دیوار و.. اشاره کرد که طراحی داخلی را زیباتر جلوه می‌دهد.

کاربردهای دیوار گچی

چند مورد از بهترین ویژگی‌های دیوارهای گچی

این دیوارها امروزه به محبوب‌ترین دیوارهای داخلی برای ساختمان تبدیل شده‌اند. برخی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که باعث شده است این دیوارها محبوبیت پیدا کنند عبارت‌اند از:

  • رنگ بندی در تنوع گسترده، همین امر باعث شده است طراحی داخلی خیلی زیباتری ایجاد کرد
  • قابلیت برش راحت دیوارهای گچی، در صورتی که مهندسین از دیوار گچی استفاده کنند می‌توانند با کوچک کردن و برش دادن از دیوار بلوک گچی ایجاد کند و در محل مورد نظر خود استفاده کنند.

شما می توانید برای خرید انواع تیغه سفال با شماره های موجود در وب سایت در تماس باشید.

مزایای استفاده از این دیوارها در بازسازی و ساخت ساختمان

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره شد دیوار گچی مزیت‌های فوق‌العاده‌ای را به خود دیده است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به وزن بسیار پایین این دیوارها اشاره کرد. خاصیت آکوستیکی نیز از دیگر ویژگی‌های این دیوار به شمار می‌رود.

سرعت نصب این دیوارها نسبت به دیوار چینی بسیار سریع‌تر بوده و مهندسین در مدت زمان کوتاه‌تری می‌توانند از این دیوارها استفاده کنند. لازم به ذکر است درزهایی که انتهای کار و بعد از تمام شدن جای‌گذاری به وجود آمده‌اند به راحتی با استفاده از ملاط‌های مخصوص از بین خواهند کرد و به هیچ عنوان جلوه بدی را به طراحی داخلی ساختمان ایجاد نخواهند کرد.

رایج‌ترین مصالح در دیوارچینی

حال که شما را با دیوار گچی بیشتر آنا کردیم بهتر است به سراغ دیوار چینی برویم. سؤال دیوار چینی بهتر است و یا دیوار گچی آماده؟ با توجه به نوع ساختمان، سلیقه معمار داخلی و بسیاری از معیارهای دیگر مشخص خواهد شد. رایج‌ترین مصالحی که در دیوارچینی از آن‌ها استفاده می‌شود عبارت‌اند از آجر بنایی، سنگ، بلوک بتن. در ادامه به ترتیب مزیت و معایب استفاده از آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد

بیشتر بخوانید: بهترین کیفیت مصالح ساختمانی

رایج ترین مصالح در دیوارچینی

مزایای استفاده از آجر بنایی در دیوارچینی ساختمان

آجرکاری در ساختمان‌ها نیازند به نیروی انسانی ماهر نخواهد داشت؛ این امر نیز به دلیل شکل و اندازه واحدهای یکنواخت در آجرها می‌باشد. آجرها نسبت به دیگر مصالح دیوارچینی وزن کمی دارند و حمل و نقل آن‌ها راحت است. این نوع از دیوارچینی ارزان‌تر از بلوک بتنی و سنگ می‌باشند. این دیوارها نازک بوده و با توجه به نیاز ساختمان آن‌ها را با انواع ملاط به یکدیگر می‌چسبانند.

مجموعه پرتلند یکی از برترین فروشنده گان پودر سنگ جوشقان با کیفیت در تهران می باشد. 

معایب استفاده از آجر بنایی در دیوارچینی ساختمان

آجرها در برابر بارهای مختلف کششی و پیچی مقاومت بسیار پایین دارد. همین امر باعث شده است در معرض زلزله آسیب‌های جدی ایجاد کند. آجرها در برابر بلوک‌های سنگی، بتنی و… مقاومت و استحکام بسیار پایینی خواهد داشت. اندازه‌های آجر محدود می‌باشد و به عنوان پوشش نهایی و دیوارها هزینه‌های ساخت را افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از سنگ در دیوارچینی ساختمان

دیوارچینی با استفاده از سنگ که دارای دوام بسیار بالایی است یکی از مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین مصالح در نظر گرفته شده است. در ساختمان‌هایی که تردد در آن زیاد می‌باشد استفاده از دیوارچینی سنگی توصیه می‌شود.

زیرا سنگ به هیچ عنوان خمیده نخواهد شد. از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان برای این دیوارچینی بیان کرد زیبایی ظاهری آن می‌باشد. این مصالح دارای رنگ، اندازه، بافت و.. مختلفی هستند. در نتیجه استفاده از سنگ در دیوارچینی با توجه به دوام بالای آن تعمیر و یا نگهداری کمتری نیاز دارد.

معایب استفاده از سنگ در دیوارچینی ساختمان

دیوارهایی که با سنگ درست می‌شوند بسیار ضخیم و سنگین خواهند بود و این امر باعث کاهش فضای کف می‌شود. علاوه بر این موضوع دیوارچینی سنگی دارای وزن مرده بالا، مقاومت خمشی و کششی کمی است و در برابر زلزله مقاومت بسیار کمی از خود نشان می‌دهد. از دیگر معایب دیوارچینی می‌توان به زمان بر بودن ساختمان سازی با استفاده از سنگ اشاره کرد.

معایب استفاده از سنگ در دیوارچینی ساختمان

مزایای استفاده از بلوک بتن در دیوارچینی ساختمان

دیوار چینی بهتر است یا دیوار گچی آماده: بلوک‌های بتنی به صورت کلی در برابر آفات، آب و هوا، کپک، آتش سوزی و.. از خود مقاومت نشان خواهند داد. البته حمل و نقل بلوک‌های بتنی هزینه‌های بسیار زیادی خواهد شد. این بلوک‌ها در روکش‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی تولید می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: نحوه ساخت آجر

علاوه بر این موضوع بلوک‌ها می‌توانند برای رفع نیازهای مختلف یک پروژه تولید شوند. برخی از بلوک‌ها از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند. دیوارچینی با استفاده از بلوک بتنی عایق بسیار مناسبی در برابر رطوبت، گرما و صدا خواهند بود.

معایب استفاده از بلوک بتن در دیوارچینی ساختمان

همان طور که گفته شد حمل و نقل بلوک‌های بتنی دشوار و هزینه بر خواهد بود. برای دیوارچینی با استفاده از بتن شما نیازمند به نیروی انسانی بیشتری هستید. بلوک نیاز ساختمان از فولاد را نیز دو چندان خواهد کرد.

قیمت بلوک بتنی با توجه به منطقه، هزینه سمان، در دسترس بودن مصالح تعیین خواهد شد. از دیگر معایب دیوارچینی با بلوک بتن می‌توان به حل کردن مشکلات لوله کشی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: اهمیت استفاده از پودر سنگ چیست

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *