تفاوت آجر فشاری و آجر ماشینی

تفاوت آجر فشاری و آجر ماشینی

تفاوت آجر فشاری و آجر ماشینی در چیست؟ همانطور که می دانید، آجرها از قدیمی ترین مصالحی به حساب می آیند که در صنعت ساختمان سازی از آن ها استفاده زیادی می کنند. آجرها انواع مختلفی دارند که اکثر ما با آنها به صورت نسبی آشنایی داریم که از مهمترین آنها آجر فشاری است.

حال سوالی که در ذهن افراد پیش می آید که آجر فشاری چیست؟ در پاسخ باید گفت که این آجرهای مستحکم از فشردگی رس در قالب های مجزا به وجود می آیند. این نوع از آجر قدیمی ترین انواع آجر به شمار می رود که در ساختمان سازی بسیار مورد توجه و استقبال ساختمان سازان قرار گرفته است.

برخی از مردم فکر می کنند که تفاوت آجرفشاری و آجر ماشینی در نحوه قالب گیری آنهاست. تمام مراحل ساخت آجر ماشینی با استفاده از ماشین آلات صورت می گیرد که این تفکر کاملا اشتباه است.

پخش مصالح ساختمانی هانی

آجر فشاری چیست

آجرها از قدیمی ترین مصالح به حساب می آیند که در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. آجر فشاری نوعی قدیمی از آجر است که به صورت دستی یا ماشینی ساخته و تولید می شود. به این آجر، آجرهای زبره یا آجر گری نیز می گویند.

هر آجر فشاری تقریبا حدود ۲.۵ کیلو گرم است و  میزان جذب آب در آن بسیار بالاست. از این رو این نوع آجر ها مقاومت خوبی ندارند و همچنین به دلیل عدم ظاهر مناسب، امروزه بسیار کمتر از آن ها در نماهای ساختمان ها استفاده می کنند. همچنین به دلیل مقاومت کم این آجر ها برای سفت کاری و ریز کاری در ساختمان ها به کار می برند.

دلیل نام گذاری آجر فشاری چیست

برای اینکه بدانیم چرا به این آجر نام فشاری را دادنذ، باید به صورت مختصر شرح دهیم که آجرهای فشاری به صورت سنتی به وسیله نیروهای کارگران به داخل قالب های مخصوص ریخته می شوند. در هنگام ریختن این مصالح فشار زیادی نیاز است که کارگران وارد کنند و این فشار از دلایلی است که از این آجر به عنوان آجر فشاری یاد می کنند. پخش مصالح ساختمانی هانی تولید و عرضه کننده انواع مصالح ساختمانی از جمله آجر فشاری، تیغه سفال و… می باشد.

تفاوت آجر فشاری و آجر ماشینی چیست

همانطور که در بالا به ان اشاره کردیم. آجرهای فشاری به کمک افراد به داخل قالب های مخصوص ریخته می شوند. اما این امر توسط ماشین های مخصوص نیز انجام می گیرد که به آجر حاصل از این عملیات ماشینی آجر ماشینی گفته می شود.

میزان شکنندگی این آجرها به نسبت آجرهای فشاری که توسط افراد به داخل قالب ریخته می شود. کمی بیشتر است. آجرهای فشاری و ماشینی از نظر کاربرد، شکل، قیمت، مواد اولیه، مقاومت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

تفاوت آجر فشاری و آجر ماشینی چیست

تفاوت در شکل

آجرهای فشاری، دارای رنگی یک دست و سطحی زبر هستند. به همین دلیل به این نوع آجر، آجر زبره نیز گفته می شود. آجر ماشینی سطحی صاف و صیقلی با حدود 8 تا 10 سوراخ دارند.

تفاوت در مواد اولیه

آجر ماشینی برخلاف آجرهای فشاری ترد و شکنندگی بیشتری دارند و از خاصیت مکندگی کمتری برخوردار هستند. آجرهای ماشینی به دلیل تردی زیاد قابلیت تیشه داری ندارند و از آنجا که این نوع آجر خاصیت مکندگی کمی برخوردار است، ملات به خوبی به آنها نمی چسبد. با توجه به نکات گفته شده از آجر ماشینی برای ساخت و تولید طاق های ضربی استفاده نمی کنند.

تفاوت در کاربرد

آجر فشاری دوام و مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل در ساختمان سازی از آنها برای اقداماتی نظیر زیرکاری و سفت کاری، دیوارباربر، تیغه چینی و طاق ضربی استفاده می کنند. روی سطح آجرهای فشاری سوراخ هایی وجود دارد که پر کردن این سوراخ ها با ملات، به افزایش استحکام دیوار کمک می کند.

لازم به ذکر است که برای ساخت دیوار های باربر ضد زلزله آجر ماشینی بهترین گزینه به حساب می آیند. از آنجا که آجرهای فشاری مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. از آنها برای ساخت دیوارهای بارکش نیز استفاده می کنند.

تفاوت در نحوه فروش و قیمت آجر ماشینی

فروش آجرهای ماشینی ب صورت تکی است. اما آجرهای فشاری را به صورت تنی می فروشند که هر تن حدودا 450 الی 500 عدد آجر فشاری دارد. آجرهای فشاری نسبت به آجرهای ماشینی قدیمی تر هستند و آنها را در بازار با نام های دیگری نظیر آجر زبره یا آجر گری می شناسند و در ساخت و ساز از آجر های فشاری برای ساخت دیوارهای باربر، کرسی چینی و طاق استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: فواید گروت سیمانی

معایب و مزایای آجر فشاری چیست

معایب و مزایای آجر فشاری چیست

آجرهای فشاری مقاومت فشاری بالا و همچنین عمر بالایی دارند. این آجرها قابلیت بازیافت نیز برخوردار هستند و همچنین قیمت ارزانی دارند و دسترسی به آن نسبت به موقعیت قرار گیری پروژه آسان است.

اما باید بدانید که متاسفاته این نوع از آجرها دارای وزن زیادی هستند و در پروژه هایی که نیاز به کم کردن وزن کلی ساختمان است، نمی توان از این نوع آجر استفاده کرد. از معایب این نوع آجر می توان به آسیب پذیری آن در مقابل عوامل مختلف آسیب رسان اشاره کرد. برای خرید پودر سنگ جوشقان با کیفیت به وب سایت پرتلند مراجعه کنید.

کاربرد آجر فشاری در کرسی چینی

در کرسی چینی چند رج آجر را روی پی اصلی ساختمان قرار می دهند که دلیل اصلی این کار ایجاد اختلاف ارتفاع بین سطح داخلی ساختمان و سطح خارجی ساختمان است. این سطح خارجی کوچه، خیابان یا حتی حیاط ساختمان است.

دیواری که سبب این اختلاف ارتفاع شده را کرسی می نامند. آجر کاربردی در عملیات کرسی چینی آجر فشاری است.

قیمت آجر فشاری چقدر است

آجر فشاری از قدیمی نوع آجر است که به صورت دستی یا سنتی ساخته می شود. همانطور که می دانید، قیمت هر چیزی بستگی به ابعاد و مصالح و مواد استفاده شده در آن، دارد. قیمت آجر فشاری نیز وابسته به رنگ و ابعاد و مصالح استفاده شده در آن است. اما مهمترین عامل در قیمت این آجرها، ضخامت آن است.

بیشتر بخوانید: معایب و مزیت استفاده از گروت در ساختمان

قیمت آجر فشاری چقدر است

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از گروت

چرا از آجر فشاری در ساختمان سازی استفاده می کنند

از دیگر تفاوت آجر فشاری و آجر ماشینی می توان به ساختمان هایی که با آجر فشاری ساخته شده اند اشاره کرد. نمای زیبایی دارند و معماران می توانند با این نوع آجر، خانه های زیبایی را تحویل مردم دهند. حتی در برخی مواقع می توان گفت که نمای ساختمان از بیرون مانند کاشی کاری شده به نظر می رسد.

هزینه ساخت سازمان نظام مهندسی با ترکیب خاک رس و آب به وجود می آید. یکی دیگر از دلایل استفاده از آجر در ساختمان سازی قیمت آجر فشاری است. که قیمت مقرون به صرفه این آجر باعث می شود از این آجر های فشاری نسبت به مصالح جدید، استفاده کرد.

به طور کلی آجرهای فشاری نمونه ای از قدیمی ترین انواع مصالح ساختمانی محسوب می شوند. که نسبت به گذشته کاربرد چندانی ندارند، اما با این حال هنوز در صنعت ساخت و ساز از آن ها استفاده می شود و به طور کامل کنار گذاشته نشده اند.

به مطالعه ادامه دهید: مهم ترین نکات در اجرای دیوار گچی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *