انواع کاربرد دیوار گچی

انواع کاربرد دیوار گچی

انواع کاربرد دیوار گچی یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است که عمدتاً در کارهای طراحی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل خواص و محصول متنوع گچ، کاربردهای آن در صنایع ساختمانی بسیار زیاد شده است. گچ تخته به عنوان مصالح سطحی استفاده می شود و کاربردهای آن در ساخت دیوار و سقف برجسته است.

دیوار گچی شامل هسته ای از گچ است که روی آن کاغذ مخصوص تولید شده است که به طور محکم به هسته چسبانده شده است. برای استفاده بدون افزودن گچ دیوارها، سقف ها یا پارتیشن ها طراحی شده است و سطحی مناسب برای دریافت رنگ یا کاغذ فراهم می کند.

پانل گچی به طور گسترده در ساخت و ساز دیوار خشک استفاده می شود، جایی که گچ از بین می رود. در ادامه انواع کاربرد دیوار گچی را بررسی خواهیم کرد.

پخش مصالح ساختمانی هانی

ویژگی ها و انواع کاربرد دیوار گچی

تخته گچی همچنین به عنوان دیوار خشک، گچ تخته یا تخته دیواری شناخته می شود برای تشکیل پانل های ساخته شده از گچ گچی که بین دو ورق کاغذ ضخیم فشرده می شود. تخته گچ دارای ویژگی های بسیاری است که آن را به یک مصالح ساختمانی جذاب تبدیل می کند.

با توجه به ویژگی های زیر، استفاده از دیوار گچی در صنایع ساختمانی بسیار گسترده شده است.

مقاوم در برابر آتش

در طبیعت مقاوم در برابر آتش است. آنها شانس گسترش آتش را متوقف می کنند که ایمنی زندگی را تضمین می کند. اکنون این گچ مقاوم در برابر آتش به دلیل وجود آبی است که در محصولات گچی وجود دارد. گچ تخته گچی به ضخامت 15 میلی متر تقریباً یک لیتر آب کریستال درون آن دارد.

هنگامی که آتش به آب نزدیک می شود، تبخیر می شود و در نتیجه یک لایه محافظ محصول گچ را می پوشاند. این به جلوگیری از گسترش آتش به مواد بعدی کمک می کند.

خواص غیر قابل احتراق گچ

گرم کردن محصولات گچ منجر به گرم شدن کریستال های آب موجود در مواد گچ می شود. این کم آبی گچ در اثر حرارت را محاسبات می گویند. محاسبات منجر به پوششی روی مواد می‌شود که مانع احتراق آن می‌شود و به مواد نزدیک آنها اجازه می‌دهد تا دمای ایمن‌ تری را حفظ کنند. یکی دیگر از محصولات ما پودر سنگ جوشقان با کیفیت می باشد.

خواص آکوستیک گچ

محصولات گچی برای تمرکز بیشتر بر روی عایق صدا و ویژگی های صوتی ساخته شده اند. کارهای دیگر مانند سنگ تراشی به خوبی عمل می کنند، که معمولاً در ضخامت های بالاتر استفاده می شود که اکنون در مقایسه با گچ تقاضای کمتری دارد.

ویژگی ها و انواع کاربرد دیوار گچی

خواص حرارتی گچ

خواص حرارتی ارائه شده توسط ساخت و ساز گچ باعث می شود. تعادل خوبی بین رطوبت و دمای داخلی ایجاد شود. ساخت و ساز گچ شامل حفره هایی مانند گچ تخته یا ساخت قالب با گچ است. که خاصیت عایق اضافی می دهد. با استفاده از گچ تخته در ساخت و ساز داخلی به عنوان یک سد بخار مانع از رطوبت داخل خانه می شود. برای خرید انواع تیغه سفال شما می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس بگیرید.

موارد استفاده از گچ تخته

  • توانایی گچ در ایجاد محیطی راحت و زیبا به عنوان یک مصالح ساختمانی، تقاضای گچ را افزایش می دهد.
  • این یک محصول طبیعی است که معمولاً در دسترس است. بدون بو است.
  • امروزه بیشتر ویژگی های ساختمانی داخلی و خارجی عمدتاً توسط ساخت و ساز گچ یا محصولات گچی تهیه می شود.
  • پیشرفت ساخت و ساز گچ در یک فرآیند مستمر به دلیل زمان و هزینه ساخت آن است.
  • با افزایش زمان، محصولات گچ خواص بیشتری مانند افزایش مقاومت در برابر آتش، خواص صوتی برای عایق صدا و غیره به دست می آورند.

مطلب پیشنهادی: تفاوت آجر فشاری و آجر ماشینی

دیوار گچی برای چه مواردی استفاده می شود؟

از دیوار گچی به عنوان پوشش دیوارهای داخلی و سقف در ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شود. همچنین از این دیوار به عنوان پارتیشن دیوار خشک و به عنوان پایه ای برای زیراندازهای خارجی در موقعیت های سرپوشیده نیز استفاده می کنند.

اساسی ترین کاربردهای دیوار گچی چیست؟

از مهم ترین کاربردهای دیوار گچی استفاده از آن برای جداسازی قسمت های مختلف ساختمان است. از آن جا که دیوار گچی بسیار زیبا و ظاهری شیک دارد و از وزن کمی نیز برخوردار است. شما می توانید به راحتی آن را در نقاط مختلف ساختمان قرار دهید و بخش های مختلف آن را از یکدیگر تفکیک کنید.

بیشتر بخوانید: مهم ترین نکات در اجرای دیوار گچی

اساسی ترین کاربردهای دیوار گچی چیست؟

دیگر کاربردهای مهم دیوار گچی کاربرد آن برای ساخت تیغه های غیر باربر در داخل ساختمان است. که باعث می شود که کار ساخت ساختمان بسیار راحت تر شده و امکان پیاده سازی طراحی های مختلف ساختمان را نیز فراهم می کند. علاوه بر موارد ذکر شده، از این دیوار برای پوشش مستقل دیوار نیز استفاده می کنند. که باعث می شود که طراحی ساختمان زیباتر شود.

بیشتر بخوانید: خرید بهترین سنگ جوشقان

مزایای استفاده از این دیوار گچی در ساختمان ها

این دیوارها مزایای بسیار زیادی را برای افراد به همراه دارند. به عنوان مثال از مهم ترین مزایای پانل گچی این است. که وزن پایین و سبکی دارد و از خواص آکوستیکی نیز برخوردار است. سرعت نصب بالای این دیوارها نیز یکی دیگر از مزایای آن است که باعث می شود که شما بتوانید در مدت زمانی کوتاه چندین قطعه از این دیوارها را جایگذاری کنید.

نکته دیگری که در رابطه با این این دیوارها باید بیان کرد این است که درزهایی که در انتهای کار و بعد از اتمام جاگذاری آن به جا می مانند نیز به راحتی با استفاده از ملات ها خاصی به راحتی پر می شوند و هرگز جلوه زشتی را به ساختمان شما نمی دهند.

مطلب پیشنهادی: کاربرد انواع شن و ماسه

نکات مهم در خصوص پانل های گچی

نکته بسیار مهم برای شروع جایگذاری دیوارها و پانل های گچی این است که شما باید زبانه این دیوارها را در ابتدا به وسیله اره ببرید و بعد از آن با استفاده از ملات های مخصوص دیوار گچی این دیوارها را جایگذاری کنید.

نکات مهم در خصوص پانل های گچی

اگر قصد دارید این بلوک ها را به بلوک های گچی دیگری متصل کنید، توجه داشته باشید که در ابتدا از نوار لرزه گیر و عایق بندی مناسب استفاده کنید. سپس که بلوک هایی که در قسمت پایین قرار دارند را به وسیله ملات ها به خوبی بپوشانید.

در مرحله بعدی شما می توانید بلوک های دیگر را نیز روی همین بلوک ها بگذارید و سپس با استفاده از لوازم مخصوص، آنها را به خوبی به یکدیگر وصل کنید که معمولا این کار از طریق ضرباتی که با استفاده از چکش های پلاستیکی به این بلوک ها وارد می شود صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید: کاربرد آجر فشاری در نمای ساختمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *