انواع آجر


آجر یکی از اصلی ترین مصالح ساختمان سازی میباشد که در ادامه به بررسی انواع آجر میپردازیم

آجرهای خشک شده یا نسوخته در آفتاب دوام کمتری دارند و برای سازه های موقت استفاده می شوند. آماده سازی آجرهای نسوخته شامل 3 مرحله آماده سازی خاک رس، قالب گیری و خشک کردن می باشد.

پس از قالب گیری، آجرها در معرض نور خورشید قرار می گیرند و با گرمای خورشید خشک می شوند. بنابراین، آنها چندان قوی نیستند و همچنین مقاومت کمتری در برابر آب و مقاومت کمتری در برابر آتش دارند. این آجرها برای سازه های دائمی مناسب نیستند.

خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی

انواع آجر سفالی سوخته

آجرهای سوخته آجرهای با کیفیتی هستند، اما با این حال از آجرهای معیوب نیز تشکیل شده‌اند. بنابراین آجرهای سوخته به چهار نوع درجه یک ، درجه دو ،درجه سه ،آجر درجه چهارم طبقه‌ بندی می‌شوند

آجر درجه یک

آجرهای درجه یک در مقایسه با سایر کلاس ها آجرهای با کیفیتی هستند. آنها با قالب گیری رومیزی قالب گیری می شوند و در کوره های بزرگ سوزانده می شوند. بنابراین، این آجرها دارای شکل استاندارد، لبه های تیز و سطوح صاف هستند. دوام بیشتری دارند و استحکام بیشتری دارند. می توان از آنها برای سازه های دائمی استفاده کرد. با این حال، به دلیل خواص خوب آنها نسبت به سایر کلاس ها گران هستند.

آجر درجه دو

آجرهای درجه دو، آجرهایی با کیفیت متوسط هستند و با فرآیند قالب گیری زمینی قالب گیری می شوند. این آجرها در کوره ها نیز سوزانده می شوند. اما به دلیل قالب گیری زمینی، سطوح صاف و همچنین لبه های تیز ندارند. شکل آجرها نیز به دلیل ناهمواری در زمین نامنظم است. اینها همچنین بهترین نتایج را در استحکام و دوام خواهند داشت. گچ کاری صاف روی سازه آجری مورد نیاز است.

آجر درجه سه

آجرهای درجه سه آجرهای بی کیفیتی هستند که عموماً برای سازه های موقتی مانند آجرهای نسوخته استفاده می شوند. اینها برای مناطق بارانی مناسب نیستند. آجرهایی از نوع آسیاب شده هستند و در گیره سوخته اند. سطح این نوع آجرها ناصاف و دارای لبه های نامناسب می باشد.

آجر درجه چهارم

آجرهای درجه چهارم آجرهای بسیار بی کیفیتی هستند و به عنوان آجر در سازه استفاده نمی شوند. آنها خرد شده و به عنوان سنگدانه در ساخت بتن استفاده می شوند. آنها با سوزاندن بیش از حد به دست می آیند، به این دلیل آنها بیش از حد گرم می شوند و طبیعت شکننده ای به دست می آورند. بنابراین، آنها می توانند به راحتی شکسته شوند و برای اهداف ساخت و ساز مناسب نیستند.

آجر خاکستر بادی

آجرهای خاکستر بادی با استفاده از خاکستر بادی و آب تولید می شوند. این آجرها خواص بهتری نسبت به آجرهای رسی دارند و در برابر چرخه ذوب یخ مقاوم هستند. این آجرها حاوی غلظت بالایی از اکسید کلسیم هستند که در تولید سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین دلیل به آن آجر خود سیمانی نیز می‌گویند.

آجرهای خاکستر بادی سبک وزن هستند و در نتیجه وزن خود سازه ها را کاهش می دهند. مزایای انواع آجر خاکستر بادی نسبت به آجر سفالی این است که عایق آتش بالا، استحکام بالا، اندازه های یکنواخت برای اتصالات و گچ بهتر، نفوذ آب کمتر، عدم نیاز به خیساندن قبل از استفاده در بنایی می باشد.

آجر خاکستر بادی

آجرهای بتنی

انواع آجر بتنی با استفاده از بتن با موادی مانند سیمان، ماسه، سنگدانه های درشت و آب تولید می شوند. این آجرها را می توان در اندازه های مورد نیاز ساخت. مزایای استفاده از آجرهای بتنی نسبت به آجرهای سفالی این است که می توان آنها را در محل ساخت و ساز ساخت، مقدار ملات مورد نیاز را کاهش می دهد، می توان آنها را برای ارائه رنگ های مختلف به عنوان رنگدانه در طول تولید ساخت. از آجرهای بتنی برای ساخت ساختمان های بنایی و قاب بندی شده، نما، نرده ها استفاده می شود و جلوه زیبایی شناختی بسیار خوبی را فراهم می کند.

انواع آجر مهندسی

آجرهای مهندسی استحکام فشاری بالایی دارند و برای کاربردهای ویژه ای که در آن به استحکام، مقاومت در برابر یخ زدگی، مقاومت در برابر اسید، تخلخل کم نیاز است استفاده می شود. این آجرها معمولاً برای زیرزمین هایی که در آن حملات شیمیایی یا آب شایع است و برای دوره های مقاوم در برابر رطوبت استفاده می شود.

آجرهای آهک شنی یا سیلیکات کلسیم

انواع آجر سیلیکات کلسیمی از شن و ماسه و آهک ساخته می شوند و به آجرهای شنی آهکی معروف هستند. این آجرها برای مصارف مختلفی در صنایع ساختمانی از جمله کارهای زینتی در ساختمان ها، سنگ تراشی و غیره استفاده می شوند.

مطلب پیشنهادی: مزایا و معایب دیوار گچی

شناسایی کیفیت انواع آجر در محل ساخت و ساز

برای ساخت یک سازه با کیفیت خوب، رعایت کیفیت مصالح مهم است. در اینجا ما در مورد چگونگی شناسایی آجرهای خوب در محل ساخت و ساز بحث می کنیم.
رنگ آجر باید روشن و یکنواخت باشد.
آنها باید به خوبی سوخته و دارای سطوح صاف و لبه های تیز باشند.
رسانایی حرارتی آجرها باید کمتر باشد و ضد صدا باشند.
وقتی آن را در آب قرار می دهیم نباید بیش از 20 درصد وزنی جذب کنند.
وقتی دو آجر را به هم زدیم، صدای زنگ باید به گوش برسد.
ساختار آجر باید همگن و یکنواخت باشد.
هنگامی که آجرها را به ارتفاع 1 متر انداختیم نباید شکسته شوند.
وقتی آجر را با ناخن خراش می‌دهیم، نباید هیچ خراشیدگی روی آجر باقی بماند.
وقتی آجر را به مدت 24 ساعت در آب خیس کردیم، نباید هیچ رسوب سفیدی روی آجر وجود داشته باشد.

آجرهای آهک شنی یا سیلیکات کلسیم

کاربرد انواع آجر

آجر به طور گسترده در صنعت ساختمان سازی برای اهداف مختلف استفاده می شود که در ادامه می توان به موارد زیر اشاره کرد.
از آجرهای مرغوب (کلاس 1 و 2) در ساخت ساختمان ها، تونل ها، سنگ زنی و غیره استفاده می شود.
برای سازه های موقت از آجرهای درجه 3 و نسوخته استفاده می شود.
آجر درجه 4 به عنوان سنگدانه برای ساخت بتن استفاده می شود.
آجر همچنین برای اهداف معماری استفاده می شود تا ظاهر زیبایی به سازه بدهد.

مطلب پیشنهادی: مزایا و معایب پودر سنگ جوشقان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *