آموزش روش ساخت آجر

آموزش روش ساخت آجر

آموزش روش ساخت آجر: یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی موجود در جهان، آجر است که در حدود ۵۰۰۰ سال می‌باشد که در ساخت آجر از خاک رس استفاده به عمل می‌آید. در تاریخ ذکر شده که اولین بار برای ساختن شهر‌هایی در بین النهرین و دره سند در کشور پاکستان از این آجرها استفاده به عمل آمده بود.

روش ساخت آجر در طی سالیان سال دچار تغییرات زیادی شد تا اکنون که به روشی خاص تولید می‌شود. ابتدا در آجر‌ها از کاه نیز استفاده می‌کردند و در جلوی آفتاب آن را می‌پختند.

در ادامه مردمان مصر به این نتیجه رسیدن که با گداختن آجر ها، استحکام و مقاومت آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و در برابر هوا مقاوم‌تر می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با آموزش روش ساخت آجر آشنا کنیم و در زمینه پودر سنگ جوشقان و دیوار گچی اطلاعات مختصری در اختیار شما قرار دهیم، پس برای یادگیری این آموزش تا انتهای این مقاله همراه پخش مصالح ساختمانی هانی باشید.

مرحله اولیه ساخت آجر و تهیه رس و خاک

در اولین قدم بایستی اقدام به تهیه رس و خاک مناسب کرد. خاک رس مورد استفاده در ساختار آجر را به روش‌های مختلف دستی و یا ماشینی می‌توان برداشت نمود و با کامیون یا تسمه نقاله آن را به کارخانه مخصوص آجر پزی انتقال داد.

مرحله اولیه ساخت آجر و تهیه رس و خاک

برای تهیه خاک مناسب نیز ابتدا باید کلوخه‌های بزرگ را با سنگ‌شکن شکست و در ادامه آن‌ها را با استفاده از تسمه نقاله به محل مورد نظر انتقال داد. در این گام جداسازی مواد نباتی و دانه‌های درشت خاک لازم است که صورت گیرد.

حالا مواد لازم برای تهیه گل مهیا شده است. در مجموعه پخش مصالح ساختمانی هانی با استفاده از بهترین و با کیفیت‌ترین خاک‌ها و گل ها، اقدام به تولید آجر‌های مختلف از جمله آجر فشاری و دیوار گچی می‌کنند. همچنین شما می‌توانید از این مجموعه، پودر سنگ جوشقان با کیفیت خوب تهیه نمایید.

مرحله خشت زنی و آماده کردن گل برای ساخت آجر

این مرحله نوبت به تهیه گل رسیده است که هدف از این امر این است که گلی مناسب و یکدست به دست آید که بدون هیچ گونه کلوخه و مواد اضافی خارجی باشد.

در گذشته و به عنوان روش قدیمی و سنتی، ابتدا سرند و یک دست‌سازی صورت می‌گرفت و در ادامه آخوره‌ای می‌ساختند و مقدار آب در حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد از وزن خاک به آن اضافه می‌کردند.

در ادامه گل را ورز می‌دادند تا زمانی که حالت خمیری به خود بگیرد. گل را در قالب می‌ریختند و با کمک فشار دست، خشت زنی صورت می‌گرفت. اما روش ساخت آجر فشاری چگونه است؟

برای خرید انواع گروت ساختمانی با شماره های داخل وب سایت تماس بگیرید.

در این روش از آن جهت که خشت زنی با کمک دست صورت می‌گرفت و کاری سخت و طاقت فرسا بود، برای اینکه قالب گیری کمی ساده‌تر صورت گیرد، مقداری آب را تا حدود دو برابر افزایش می‌دادند و از این رو، آجری که تهیه می‌شد در مقایسه با سایر انواع آجر‌ها سبک‌تر و پوک‌تر بود.

که به این آجر، آجر فشاری یاگری گفته می‌شود. آجر فشاری در صنایع ساخت وسازی کاربرد‌های ویژه خودش را دارد. در مجموعه پخش مصالح ساختمانی هانی آجر فشاری با کیفیت در کنار پودر سنگ جوشقان در دسترس می‌باشد.

بیشتر بخوانید: دیوار گچی پیش ساخته از کجا بخریم

روش خشت زنی در کارخانه‌های آجر پزی به چه شکلی صورت می‌گیرد؟

در کارخانه‌ها به روش‌های مختلفی خمیر آجر‌ها تولید می‌شود. یکی از این روش‌ها به روش خمیری شکل یا روش گل نرم مرسوم است. در این روش ابتدا در حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد وزن خاک، ای اضافه می‌گردد. در ادامه خمیر گل را از میان ماشین مکنده‌ای که مشابه چرخ گوشت بوده عبور می‌دهند.

مجموعه ما بهترین فروشنده انواع تیغه سفال برای ساختمان سازی در ایران می باشد که تجربه بالایی در این امر دارد.

در این قدم، لازم است که هوازدایی صورت گیرد تا مقاومت آجر نهایی، قابل قبول باشد. بعد از اتمام مرحله هوا زدایی، لازم است که خمیر با سیم بریده شود و بعد از اینکه خشت تهیه گردیده آن را به دستگاه خشک کن منتقل می‌نمایند.

یکی دیگر از روش‌های تهیه خشت در کارخانه ها، روش گل سفت بوده که در این روش در حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد وزن خاک به آن آب اضافه می‌گردد و سایر مراحل این روش همانند روش گل نرم است. تنها تفاوت آجر به دست آمده در این دو روش این است. که به دلیل استفاده از آب کم‌تر در روش گل سفت، مقاومت آجر به دست آمده بیشتر خواهد بود.

روش‌های خشک کردن خشت آجر

برای خشک کردن خشت آجر روش‌ها و راه‌های مختلفی وجود دارد. که در این قسمت به برخی از مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

قرار دادن خشت در هوای آزاد به مدت زمان ۱۳ الی ۱۵ روز

بیشتر بخوانید: تفاوت ساختمان سازی امروزه با گذشته

استفاده کردن از کوره حلقه‌ای شکل هوفمان و قرار دادن خشت در اتاقک‌هایی کوره‌ای و یا بام آن‌ها

بهره گیری از گرم خانه‌ها (اتاق گرم): این اتاق ها، فضاهایی بلند و باریک بوده که از پایین‌ام هوای داغ رد و بدل می‌شود. درباره رطوبت نیز باید بیان کرد که از سمت بالای اتاق با نیرویی مکیده خارج می‌شود.

خشک کردن از مراحل مهم و حائز اهمیت در فرایند ساخت آجر می‌باشد. که در مجموعه پخش مصالح ساختمانی هانی این کار به بهترین نحو صورت می‌پذیرد. در نهایت دیوار گچی با کیفیت خوبی در دسترس متقاضیان وجود خواهد داشت.

روش های خشک کردن خشت آجر

مرحله آخر در تهیه آجر‌ها

بعد از مرحله خشک شدن، خشت‌ها را در کوره می‌چینند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نحوه چینش خشت‌ها باید به نحوی صورت گیرد که گاز‌های داغ و شعله به راحتی قادر باشند از میان آن‌ها رد شوند. اگر پزی در واقع به این معنی است که به آجر‌ها به شکل و مقداری گرما داده شود. تا آب تبلور خاک رس تبخیر شده و دانه‌های خاک به خوبی بتوانند به همدیگر بچسبند و جسم سختی را به وجود بیاورند.

بیشتر بخوانید: ساختمان ضد زلزله

درجه‌ای که برای پخت در مرحله آجر پزی استفاده می‌گردد معمولا از ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد متغیر است. در خصوص مدت پخت نیز با توجه به نوع کوره و نحوه رسیدن حرارت و گرما به خشت‌ها از یک الی هفت روز متغیر می‌باشد.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با آموزش روش ساخت آجر آشنا کنیم و در زمینه آجر فشاری دیوار و دیوار گچی نیز صحبت کردیم. پخش مصالح ساختمانی هانی یکی از معتبرترین مراکز خرید و فروش انواع مختلف مصالح ساختمانی از جمله پودر سنگ جوشقان می‌باشد.

شما عزیزان می‌توانید با کیفیت‌ترین محصولات مورد نیاز در فرایند ساختمان‌سازی از جمله آجر فشاری و دیوار گچی را با خیال راحت از این مجموعه فراهم کنید و ساختمان‌هایی با کیفیت و مقاوم بسازید.

در صورتی که شما عزیزان در زمینه پودر سنگ جوشقان و دیوار گچی نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتری دارید. می‌توانید با کارشناسان و متخصصان با تجربه ما ارتباط برقرار نمایید و نسبت به رفع مشکلات خود در آموزش روش ساخت آجر اقدام کنید.

به مطالعه ادامه دهید: ساخت سنگ مصنوعی با پودر سنگ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *