آشنایی با انواع دانه بندی شن و ماسه

آشنایی با انواع دانه بندی شن و ماسه

شن و ماسه مصالح سنگی محسوب می شوند که از هر نوع سنگی می توانند تشکیل شده باشند. معمولا اندازه ای بین 20 الی 60 میلی متر دارند. شن و ماسه در برخی مواقع بسته به نیاز مشتری به صورت مختلط نیز به فروش می رسد. به تدريج كه انسان احتياج به مصرف سنگ با ابعاد مختلف آن را پيدا می کند.

براي دانه‌ هاي ريز ماسه بادي و براي دانه های درشت ماسه و همينطور براي دانه ‌هاي درشت شن و قلوه سنگ، پاره سنگ، تخته سنگ، صخره و غيره را انتخاب کرد. دانه بندی شن و ماسه برای محصولی همچون بتن از آزمایش ‌های حساس و حیاتی مرتبط با سنگ‌دانه ها است.

علت این امر تأثیر استاندارد دانه بندی شن و ماسه روی مقدار نسبی دانه ‌ها، مقدار سیمان و آب مورد نیاز، کارایی، تخلخل، آب‌رفتگی، دوام بتن است.

منظور از دانه بندی شن و ماسه چیست

سنگ در ابعاد مختلفی همواره نقش مهمی در صنعت ساخت ‌و ساز دارد. نامگذاری هر نوع سنگ با توجه به اندازه و سایزی که دارد، از جمله دانه بندی شن و ماسه، روشی برای تشخیص ساده آنها و استفاده از آنهاست. همانطور که می دانید، ماسه سنگدانه ‌ای به حساب می آید که قطر آن حدود ۰.۰۲ تا ۲ میلی ‌متر است. از طرفی دیگر، شن سنگدانه‌ ای بزرگ‌ تر از ماسه به شمار می رود که قطری بیشتر از ۲ میلی ‌متر دارد.

پرتلند

تقسیمات دانه بندی شن و ماسه

شن و ماسه براساس اندازه و سایز تقسیم بندی می شود که در ادامه هر کدام از این تقسیم بندی را برای شما شرح خواهیم داد.

تقسیم بندی شن

  •     شن ریز که ظاهری مانند خرده سنگ دارد.
  •     شن نخودی و بادامی با ظاهری گرد و سطوحی صاف
  •     شن سوزنی با طول حداقل سه برابر عرض آن
  •     شن پولکی با عرضی سه برابر طول آن

تقسیم بندی ماسه

  •     ماسه درشت دارای  ذره‌ های بین ۱ تا ۲ میلی ‌متر
  •     ماسه متوسط با ذره ‌های بین ۰.۵ تا ۱ میلی ‌متر
  •     ماسه ریز با ذره‌ های بین ۰.۲ تا ۰.۵ میلی ‌متر
  •     ماسه ریزتر با ذره‌ های بین ۰.۰۲ تا ۰.۲ میلی ‌متر

چرا دانه شن و ماسه برای بتن اهمیت دارد

همانطور که قبلا به آن اشاره کرده ایم، دانه بندی تاثیر زیادی روی مقدار نسبی دانه‌ ها، مقدار سیمان و آب مورد نیاز، کارایی، تخلخل، آبرفتگی، پوکی و هزینه نهایی دارد. علاوه بر این، نحوه دانه بندی شن و ماسه جداشدگی را نیز کنترل خواهد کرد.

سایر ویژگی‌ های بتن سخت‌ شده از جمله مقاومت فشاری، جمع‌ شدگی و ماندگاری نیز به دانه بندی شن و ماسه بستگی زیادی دارد. کنترل و مدیریت اثر دیواره نیز یکی دیگر از دلایل مهم  اهمیت توجه به دانه بندی شن و ماسه برای بتن است.

اگر حداکثر اندازه سنگدانه به اندازه قالب مدنظر بزرگ باشد، تراکم بتن و یکنواختی توزیع ذرات درشت در مرکز بتن چسبیده به جداره قالب یکسان و ثابت نخواهد بود. زیرا جداره قالب بر فشردگی و تراکم بتن تاثیرگذار است، میزان ملات لازم برای پر کردن فضای بین سنگدانه و جداره قالب نیز بیشتر از مقدار لازم برای بتن خواهد بود.

خرید شن و ماسه

آزمایش دانه بندی شن و ماسه

آزمایش دانه بندی شن و ماسه با هدف تعیین اندازه بزرگترین دانه شن و نحوه پخش سنگدانه ‌ها در اندازه ‌های مختلف، برای مقایسه تطبیق با منحنی استاندارد دانه بندی شن و ماسه صورت می گیرد. ترازو با دقت مناسب، الک، شیکر الک و دستگاه تقسیم از جمله تجهیزات مهم این آزمایش به حساب می آیند.

پس از نمونه ‌برداری، آزمایش شن و ماسه بر اساس آزمون الک کردن و به دو روش “تر” و “خشک” انجام می ‌گیرد.

  1. روش تر برای موادی که مرطوب هستند یا در اثر الک کردن بار الکتریسیته ساکن به خود می‌ گیرند گزینه مناسب تری است. زیرا در این روش تفکیک کلوخه‌ ها و تبدیل آنها به دانه ریز آسان ‌تر است.
  2. در روش خشک، سنگدانه‌ ها تا دمای ۱۰۵ درجه سلسیوس خشک خواهند شد. سپس الک‌ ها به ترتیب اندازه برداشته می شوند و نمونه روی الک بالایی ریخته می ‌شود.

با تفاوت ماسه و شن آشنا شوید

انواع ماسه نسبت به دیگر مصالح ساختمانی پیچیدگی بیشتری دارد. ماسه از دانه های سنگی کوچکی به وجود می آید که اندازه ای استانداردی دارند و اکثرا از جنس کوارتز هستند. اغلب مواد معدنی دیگری به صورت مخلوط با ماسه وجود دارند مخصوصا رس ها و آهن که در قرمز رنگ شدن ماسه نسبت به دیگر مصالح سنگی نقش بسزایی دارند.

ماسه به صورت طبیعی در رسوبات جابه جا شده وجود دارد. به عنوان مثال در محیط های دریایی یا رودخانه ای می توانید این مواد را ببینید. دانه بندی ماسه های مناسب برای ملات بستر و ملات درزگیری غیرقابل نفوذ در روسازی بلوکی داده می شود.

یک نوع دیگری از ماسه موسوم به ماسه نقره ای است که درصد ناچیزی از آهن دارد و برای تولید شیشه طبی با کیفیت بالا بهترین گزینه به شمار می رود.

مطلب پیشنهادی: رایج ترین شن و ماسه در صنعت ساخت و ساز

شن چیست

شن یا همان سنگدانه درشت از انواع سنگدانه ‌های پرکاربرد در پروژه ‌های مهندسی به شمار می رود. سنگدانه ‌هایی با ابعاد بین 2 تا 63 میلی‌ متری به عنوان شن شناخته می شوند. شن‌ ها در تولید بتن، آسفالت، اجرای بستر، زیرسازی، روسازی، پرکردن فضاهای خالی، زهکشی، فیلتراسیون و پوشش بام کاربردهای متنوعی دارند.

شن و ماسه

شن چگونه تشکیل می شود

هوازدگی و فرسایش سنگ ها، فرایند طبیعی تشکیل ذخایر شن را به وجود می آورند. با این وجود، در اغلب موارد، تولید سنگدانه ‌های درشت با شکست باطله ‌های استخراجی از معادن یا ذخایر شن و ماسه صورت می‌ گیرد. ذخایر بزرگ شن را به عنوان یکی از مشخصات زمین ‌شناسی منطقه در نظر می گیرند.

در مواقعی ممکن است امکان دسترسی به منابع طبیعی وجود نداشته باشد یا منابع موجود برای اجرای پروژه کافی و کامل نباشند، در این صورت شن از سنگ‌ های بادوامی نظیر کوارتز، ماسه ‌سنگ، سنگ آهک استخراج و تولید می ‌شود.

ماسه چیست

ماسه همان سنگ ریزه های ریز شن است. معمولا ماسه را در سواحل دریاها و رودخانه ها به راحتی پیدا کرد. زمانی که یک تخته سنگ در معرض عوامل طبیعی همچون باد و باران و یخ زدگی قرار می گیرد متلاشی و به ذرات ریز تبدیل می شود.

به مطالعه ادامه دهید: مزایا و معایب انواع آجر فشاری

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *