آجر مدرن


در این نوشته قصد داریم به طور جامع و کاربردی به موارد استفاده انواع آجر مدرن از دیرباز تا کنون پرداخته و با موارد بکارگیری یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تمام دوران آشنا شویم. جهت خرید از پخش مصالح ساختمانی هانی از انواع آجر فشاری، ماشینی و..، پودر سنگ جوشقان، پودر سنگ‌های مرمریت و غیره، دیوار گچی پیش ساخته و به طور کلی هر آنچه که برای ساخت و ساز با کیفیت و مدرن نیاز دارید، می‌توانید به صورت تلفنی و آنلاین اقدام نمایید.

آجر از جمله اولین مصالح و متریال ساختمانی برای ساختن بناهایی مقاوم و مستحکم بوده که در طی زمان با ابتکاراتی نو توانسته خود را در جایگاه مصالح ساختمانی پرکاربرد مدرن حفظ نماید. (انواع اجر در پخش مصالح ساختمانی هانی عرضه می‌گردد).

آجرهایی که امروزه مورد استفاده ما قرار می‌گیرند یا اصطلاحا آجر مدرن، انواع مختلفی از اشکال و ابعاد را دارند و انواع توپر، تو خالی، متخلخل و سوراخ دار و…‌ را در بر می‌گیرند.

اگر چه امروزه بسیاری سازه‌ها و مصالح جدید چون دیوار گچی از پیش ساخته به رقیبی سخت برای آجر چینی تبدیل شده‌اند، اما همچنان آجر مدرن جزو پرکاربردترین مصالح ساختمانی و انتخاب مهندسان و ساختمان سازان است و نه تنها در دیوار چینی تو کار ساختمان، بلکه در نما نیز استفاده بسیار دارد.

(انواع آجر و مصالح ساختمانی کاربردی و مقاوم چون پودر سنگ جوشقان، دیوار گچی پیش ساخته، آجر فشاری ، ماشینی، سیمان، بتن و.. را از پخش مصالح ساختمانی هانی تهیه نمایید)

آجر مدرن از کجا آمده است

شاید تنها آشنایی ما با آجرها به آجرهای پر استفاده امروزی چون آجر فشاری، ماشینی، نسوزی، سفالی، لعابی و.. (که در پخش مصالح ساختمانی هانی نیز عرضه می‌گردند) بازگردد، اما در حقیقت آجر از مصالح ساختمانی کهن است.

که بیش از ۵۰۰۰ سال در اوج بوده است. اجداد بشر در طول سال‌ها زندگی خود در پی یافتن مصالحی با دوام جهت ساخت سرپناه و سازه‌ای دفاعی در برابر حملات حیوانات و عوامل محیطی طبیعی بوده‌اند و با دقت و دیدی ماجراجویانه و کنجکاوانه در محیط به کند و کاو می‌پرداختند.

بیشتر بخوانید: دیوار گچی پیش ساخته از کجا بخریم

آجر مدرن از کجا آمده است

از جمله کشفیات ایشان می‌توان به خاک‌های پخته در کنار اجاق‌های آتش اشاره کرد. یعنی نخستین مواجهه با مصالح ساختمانی پر کاربرد آجر که نه تنها متریال ساختمان سازی است، بلکه برای تهیه لوح‌ها و کتیبه‌ها نیز بی نظیر است.

اولین بار اجر، این سنگ دگرگونی مصنوعی سخت و پرکاربرد اینگونه و از طریق خاک‌های پخته کنار اجاق‌های آتش کشف شده. سپس به صورت لایه‌های خشت کنار آتش، توسط مردمان کهن ساخته شد.

آجر مدرن تکامل یافته همچنان در صدر بهترین مصالح ساختمانی 

انواع آجر مدرنی که امروزه از آن استفاده می‌کنیم (آجر فشاری، سفالی، ماشینی و.. و ملات متشکل از پودر سنگ جوشقان و مواد مستحکم دیگر) ، نمونه‌ای تکامل یافته از آجرهای اولیه هستند. که در کوره‌های آجر پزی و سفال پزی شوش و سیلک با قدمت ۵۰۰۰ سال به صورت انبوه تولید می‌شدند.

پیش از بررسی انواع آجر مدرن، آجر فشاری، سفالی و..، نقش پودر سنگ جوشقان در ساخت و ساز و دیوار گچی جایگزین مدرن آجر چینی، جالب است. بدانید که کلمه آجر، آجور و یا آگور کلمه‌ای بابلی و کهن به معنی لوح‌هایی است. که قوانین و احکام بر آن نگاشته شده‌اند. نمونه‌ای از این لوح‌ها در معبد باستانی چغازنبیل، برج بابل، طاق کسری و دیگر آثار باستانی ایران بزرگ قابل مشاهده است.

آجرهای اولیه نیز مانند آجر فشاری و انواع دیگر آجر مدرن به صورت خشتی یا خود به خود خشک شده و یا در کوره می‌پختند. سبکی و استحکام بالای آجرها دلیل اصلی استفاده از آن در طی زمان‌ها است. اگر چه امروزه در مواردی دیوار گچی جایگزین دیوار آجر چینی شده است.

اما همچنان آجرهای سنگین و محکم متریال اصلی سازنده دیوارهای باربر (دیوارهایی که در طبقات پایین وزن دیوارهای بالایی و سقف را متحمل می‌شوند) و در انواع تزئینی نیز گزینه اول نمای ساختمان هستند.

آجر های پر مصرف امروزه

بعد از جنگ جهانی دوم، پدید آمدن انقلاب صنعتی و شکل صنعتی تولید. آجر از مهمترین و متنوع‌ترین مصالح بود که به تولید صنعتی انبوه رسیده و در انواع ابعاد و شکل و ترکیب ساخته شد. آجر فشاری، آجر نما،  تیغه سفال ، آجر لعابی، آجر سقفی، بهمنی، آجر نسوز و.. از پرکاربردترین آجرها هستند که در سه دسته آجر مهندسی، معمولی و نما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 این مصالح به همراه ملات مستحکم وسیمان و پودر سنگ جوشقان و در مواردی به جای دیوار گچی در پخش مصالح ساختمانی هانی عرضه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع آجر پخش مصالح ساختمانی هانی ساختار متفاوتی داشته و با تراکم‌های متفاوت، شکل و رنگ و طرح گوناگون کاربردهای خاص خود را دارند. در ادامه به چند مثال از پرکاربردترین آجرها می‌پردازیم.

آجر فشاری، آجر نسوز، آجر لعابی

 آجر لعابی از جمله آجرهای نما کاری و مقاوم به خصوص در سبک دکوراسیون داخلی و سنتی است. که با لایه‌ای محافظ و مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی، مواد، فرسایش، هوازدگی و غیره در رنگ‌های متنوع آبی، سرمه‌ای، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای و.. به کار می‌رود.

بیشتر بخوانید: آموزش اجرای گروت ریزی

آجر فشاری، آجر نسوز، آجر لعابی

آجر نسوز از آجرهای مدرن و نو ظهور است که به عنوان عایق گرما و حرارت و مانع هدر رفت انرژی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آجر فشاری از معروفترین و مقاوم‌ترین انواع آجر است که با دست خشت زده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ساختمان ضد زلزله

در دیوارهای باربر، طاق‌های ضربی و تیعه‌های جدا کننده و فونداسیون ساختمان نقش به سزایی دارد. شایان ذکر است که در پخش مصالح ساختمانی هانی تمامی آجرهای مقاوم و مصالح ساختمانی پر کاربرد مدرن با قیمت مناسب عرضه می‌گردند.

آجر مدرن رقیبان و مصالح همراه

از جمله رقیبان آجرهای مدرن دیوار گچی پیش ساخته را می‌توان نام برد. که برای تسریع فرآیند و کاهش هزینه‌های ساخت و ساز مورد توجه مهندسان و ساختمان سازان هستند. منظور از مصالح همراه آجر چینی و فونداسیون ساختمان و تقویت بتن و سیمان موادی مانند پودر سنگ جوشقان است.

که با مقاومت و استحکام بالا و خواص ویژه، در سفید کاری و نمای ساختمان نقش مهمی دارد. پودر سنگ جوشقان یکی از پودر سنگ‌های سفید و درخشان و نرم است که در ترکیب با سیمان یا به صورت تنها و همچنین در رنگ سازی نیز کاربرد دارد.

تمامی موارد نامبرده، انواع آجر و مصالح ساختمانی در پخش مصالح ساختمانی هانی به شما مشتریان گرامی عرضه می‌گردند. با امکان سفارش تلفنی و آنلاین می‌توانید بهترین مصالح را با کمترین زحمت و اطمینان از کیفیت تهیه نمایید.

به مطالعه خود ادامه دهید: آموزش روش ساخت آجر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *